Samimiyet ve aksiyonla müzakereye uygun koşul yaratmak

2019-09-12 15:21:06

ABD Başkanı Trump dün (Beijing saatiyle bugün) sosyal medya hesabında paylaştığı mesajda 250 milyar ABD Doları tutarındaki Çin malları üzerinde yüzde 30'a çıkarılacak ihracat tarifesinin 1 Ekim'den 15 Ekim'e erteleneceğini açıkladı. Bundan önce Çin tarafı, ticari gerilimin Çin şirketleri üzerindeki etkisini asgariye indirgemek için ABD'den gelen ürünlere uygulanan ek tarifelerden muaf kalacak ürünlerin listesini açıkladı.

İki taraf Ekim ayı başında Washington'da 13. kez masaya oturmayı kabul etti. Eylül ayında taraflar üst düzey müzakerede somut ilerleme kaydedilmesini sağlamak için yoğun bir görüşme trafiği yürütecek.

Bu istişareler arifesinde iki taraf, iyi niyet ve samimiyetle aynı yönde hareket etmek için bazı önlemler aldı. Bu, uluslararası toplumun beklentileri doğrultusunda müzakerelerde ilerleme kaydedilmesi için elverişli bir koşul yarattı. Geçtiğimiz yıl boyunca süren müzakere süreci, ticaret savaşında kazananın olmadığını ve tarifenin sürekli arttırılmasıyla sorunun çözülemeyeceğini göstermektedir, ancak eşitlik ve karşılıklı saygıya sadık kalarak, sakin ve rasyonel bir tutumla pazarlık ederek ve işbirliği yaparak, ihtilafları çözebiliriz.

Gelişim aşamaları ve ekonomik sistemlerinin farklı aşamaları nedeniyle, Çin-ABD ekonomik ve ticari sorunları karmaşıktır ve mevcut sorunları bir günde çözmek imkansızdır. Tarafların istişarelerde bulunmaları ve ilerleme için daha pratik önlemler almaları gerekir. Arjantin ve Japonya'daki G20 zirveleri sırasında Çin ve ABD liderlerinin vardığı anlaşmaya göre, iki tarafın ekonomi ve ticaret heyetleri, tüm tarife artışlarını iptal etme yönünde görüşmeleri hızlandırmalı ve mümkün olan en kısa sürede karşılıklı kazanca dayalı somut bir anlaşmaya varmalıdır. Bu amaca ulaşmak için, iki taraf karşılıklı anlayışı derinleştirmeli, farklılıkları ayırırken ortak bir zemin aramalı ve farklılıkları işbirliği yoluyla çözmelidir. Bu, Çin ve ABD'nin dünya barışı ve ilerleyişindeki ortak sorumluluğudur.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD'nin menfaatleri iç içe geçmiştir ve iki ülke geniş işbirliği alanlarına sahiptir. İki taraf arasındaki farklılıklar, karşılıklı olarak kabul edilebilir çözümler bulunması için diyalog ve danışma yoluyla çözülebilir. Çin, ticaret savaşının sürmesine kararlılıkla karşı çıkıyor.

İki devlet başkanının mutabakatı ile yönlendirilen eşitlik ve karşılıklı saygıya bağlı kalacağız, karşılıklı güveni artıracağız, karşılıklı yarar sağlayacak bir anlaşmaya varacağız. Bu Çin'e, ABD'ye ve tüm dünyaya yarar sağlayacaktır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor