Çin ile Kazakistan arasında “daimi ortaklık” dönemi

2019-09-12 11:48:36

Çin ve Kazakistan liderleri dün Beijing'de yaptıkları görüşmede, ikili ilişkileri daimi ve kapsamlı stratejik ortaklık olarak tanımladı.

Karar, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev ile Büyük Halk Salonunda yaptığı görüşmede duyuruldu.

Akıcı şekilde Çince konuşan ve bu yönüyle Çin medyasında ilgi odağı olan Kazak lider Tokayev, göreve başladıktan sonra ilk Çin ziyaretini gerçekleştiriyor.

Xi ve Tokayev görüşmelerden sonra ortak açıklama yayımladı. İki cumhurbaşkanı nezaretinde, Kuşak ve Yol, tarım, ticaret ve sivil havacılık gibi alanları kapsayan bir dizi işbirliği belgesi imzaladı. İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın Kazakistan'ın ortaya koyduğu Nurlu Yol girişimiyle entegrasyonu da masaya yatırıldı.

Çin-Kazakistan ilişkisini komşular arasındaki dostane bağlar için bir model olarak gören Xi, Çin'in her alanda Kazakistan ile işbirliğini derinleştirmek, ticaret ve ekonomik işbirliğini geliştirmek, bilim ve inovasyon işbirliğini genişletmek istediğini söyledi.

Xi, Shanghai İşbirliği Teşkilatının bölgesel ve küresel ilişkilerdeki rolünü güçlendirerek, “üç kötü güç”le mücadelede güvenlik işbirliğini artırmalarının önemine değindi.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) kuruluşundan bu yana geçen 70 yılda Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliğinde Çin halkının büyük başarılar elde ettiğini ve Çin ulusunun yeniden canlanması hedefine ilerlediklerini dile getiren Xi Jinping, bu sürecin hiç de kolay olmadığını, harici etkenler nasıl değişirse değişsin Çin'in kendi yolundan şaşmayacağını belirtti.

ÇHC'nin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlayan Tokayev, Çin'in reform ve dışa açılmasının Kazakistan dahil tüm ülkelere fırsatlar getirdiğini söyledi.

Tokayev, “6 yıl önce Xi Jinping Kazakistan'da İpek Yolu Ekonomik Kuşağı inisiyatifini öne sürdü. Bu, bölge ve tüm dünya için büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullanarak, Kuşak ve Yol çerçevesinde ekonomi, altyapı tesisleri, enerji, 5G, teknoloji ve kültür gibi alanlardaki işbirliğinin artırılmasını ümit ettiklerine dikkat çekti.

Öte yandan Çin Başbakanı Li Keqiang ve ÇKP Merkez Komitesi Dışişleri Konseyi Ofisi Direktörü Yang Jiechi de Tokayev'le görüştü.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor