Çin'in Xinjiang ve Hong Kong'daki tavrına övgü

2019-09-12 10:22:07

10-11 Eylül günlerinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'ne katılan çok sayıda ülke ve sivil toplum örgütünün temsilcileri, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesinde yürüttüğü terörle ve dini aşırıcılıkla mücadele çalışmasının övgüyü hak ettiğini kaydetti, dış güçlerin Hong Kong'a müdahalesine karşı çıkıldı.

Kuzey Kore temsilcisi, Xinjiang'da mesleki eğitim merkezleri kurulması, şiddet ve terör eylemleriyle mücadele edilmesi gibi insan haklarını koruma çabalarını desteklediğini belirtti.

Yemen'in Cenevre Daimi Temsilcisi'nin Xinjiang'da bir mesleki eğitim merkezini ziyaret ettiğini hatırlatan Yemen temsilcisi, Çin'in eğitim, gelişme, yoksulluğun azaltılması ve terörle mücadele alanlarında gösterdiği çabaları takdir ettiklerini söyledi.

Hong Kong'daki protestoların barışçı olmadığını ifade eden Laos temsilcisi, Hong Kong'un barış, istikrar ve ekonomisinin ciddi şekilde zarar gördüğünü, şehirde kamu düzeninin normale dönmesini ümit ettiklerini söyledi.

Venezuela temsilcisi, dış güçlerin müdahalesinin Hong Kong'da şiddete katkıda bulunarak toplumsal düzeni, kamu güvenliğini, Çin'in egemenlik ve toprak bütünlüğünü tehdit ettiğini dile getirdi.

Hong Kong ve Xinjiang'la ilgili konuların Çin'in iç işlerini olduğuna dikkat çeken Belarus temsilcisi ise, dış müdahalenin kabul edilemeyeceğini, Çin'in uluslararası topluma eşi benzeri görülmemiş bir açıklık ve objektif bir tutum gösterdiğini kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor