Çin: ABD, Hong Kong işlerine müdahale etmemeli

2019-09-11 20:39:09 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bazı ABD'li parlamento üyelerine Hong Kong işlerine müdahale etmeme uyarısı yaptı.

Hua Chunying günlük olağan basın toplantısında, bazı ABD parlamentosu üyelerinin “Hong Kong emniyetine ekipman satılmaması talebi” hakkında Çin'in tutumunu açıkladı.

Hua, şiddet yanlısı protestocuların Hong Kong polisine saldırdığını ve havalimanı ve metro gibi toplu taşıma araçlarının olağan faaliyetlerini engellediğini anımsattı.

Protestocuların binlerce polis ile ailelerinin bilgilerini yasa dışı şekilde ifşa ettiğini yineleyen Hua, ABD'nin savunduğu insan hakları ile özgürlüklerin hiç görülmediğini söyledi.

Bazı ABD parlamentosu üyelerinin şiddeti insan hakları ve ifade özgürlüğü olarak nitelendirdiğini, Hong Kong polisinin ise aşırı şiddet kullandığını iddia ettiğini aktaran Hua, “Söz konusu girişim, özgürlük, demokrasi ve insan haklarına yönelik en büyük hakarettir. ABD parlamentosu üyeleri, Hong Kong vatandaşlarının şiddetin sona ermesi ve asayişin sağlanması dileklerini göz ardı ediyor. Bu tavırlar, söz konusu parlamento üyelerinin riyakarlığını ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

Hong Kong işlerinin tamamen Çin'in iç işleri olduğuna işaret eden Hua, herhangi bir yabancı ülkenin hükümeti, örgütü veya vatandaşının Hong Kong'a müdahale etmemesi gerektiğini vurgulayarak, söz konusu parlamento üyelerini Hong Kong işlerine müdahale etmemesi konusunda uyardıklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor