Çin: Taiwan makamları Hong Kong'a müdahale etmemeli

2019-09-11 15:13:23 CRI

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Taiwan işleri ofisi sözcüsü Ma Xiaoguang, Taiwan makamlarının Hong Kong işlerine müdahale etmemesi gerektiğini belirtti.

Ma, bugün düzenlenen basın toplantısında, Taiwan adasında iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi yetkililerinin Hong Kong'daki olaylarda utanç verici bir rol oynadığını, Hong Kong'da bağımsızlık yanlılarıyla gizli temasta bulunan bazı isimlerin, kaosu körüklemek ve “Bir ülke, iki sistem” ilkesini tahrip etmek amacı taşıdıklarını ifade etti.

Ma Xiaoguang, yaklaşan seçimde oylarını artırmayı isteyen Demokratik İlerleme Partisi yetkililerinin, Hong Kong sorunu bahanesiyle ana kesime iftiralarda bulunarak Taiwan adasında popülizmi alevlendirmek ve Çin karşıtı bir atmosfer yaratmak istediklerini kaydetti.

Ma Xiaoguang, Demokratik İlerleme Partisi'nin Taiwan halkının güvenlik ve mutluluğunu hiçe sayarak sözde “Hong Kong'un bağımsızlığını” destekleyen eylemcileri Taiwan'a davet edip eylemcilere sığınak sağladığına işaret etti.

Taiwan işleri ofisi sözcüsü Ma Xiaoguang, Hong Kong ve Taiwan için bağımsızlık çağrısında bulunmanın, bu iki bölgede yaşayan soydaşların çıkarlarına ciddi şekilde zarar verdiğini hatırlatarak tüm soydaşların buna kararlılıkla karşı çıkacağına olan inancını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor