Başbakan Li Keqiang Amerikan heyetini kabul etti

2019-09-11 11:46:43

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çinli girişimcilerle diyaloga amacıyla Çin'i ziyaret eden Amerikan heyetiyle görüştü.


ABD ticaret ve sanayi çevresinden temsilciler ve eski üst düzey yetkililer Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkileri üzerine fikir ve önerilerini paylaştı.


Li Keqiang, bu yılın Çin-ABD diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 40. yıldönümü olduğunu ve geçen 40 yılda iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinin sürekli olarak ilerlediğini hatırlattı.


Li Keqiang, Çin'in dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi ve ABD'nin dünyanın en gelişmiş ülkesi olduğunu kaydederek, iki ülkenin geniş ortak çıkarlara sahip olduklarını ve liderlerin mutabakatları çerçevesinde ihtilafları gidermeleri gerektiğini kaydetti.


Li, Çin'in dış dünyaya daha geniş ölçekte açılacağını, yerli ve yabancı işletmelere eşit muamele edileceğini belirterek, fikri mülkiyet haklarının korunmasına öncelik verilerek pazar odaklı, kanunlara dayalı bir iş ortamı yaratma konusunda kararlı olduklarını söyledi.


Başbakan Li, Çin'in imalat sektörünü tamamen serbestleştirdiğini ve hizmet sektöründe dışa açılmayı hızlandırdığını bildirdi.


Li, "Çin'in çok geniş bir pazarı var. Çin'le ekonomi, ticaret ve yatırım işbirliğini genişletmek ve karşılıklı yarar elde etmek için, Amerika Birleşik Devletleri dahil tüm ülkelerdeki işletmeleri memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.


Amerikalı girişimciler, Çin'in yeni açılma önlemlerinden ilham alan ABD şirketlerinin, iki ülke arasında ekonomik ayrışmaya karşı olduğunu söyledi.


Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. Yıldönümü nedeniyle tebriklerini ileten ABD'li girişimciler, Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunduklarını ve uzun vadeli işbirliği fırsatları gözettiklerini ifade etti.


Bir an önce anlaşmaya varılması ümit eden Amerikan heyeti Çin'le ticari ilişkilerin bozulmasından duydukları endişeyi de dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor