Çinli temsilci: İnsan Hakları Konseyi siyasal araç olmasın

2019-09-11 11:09:00

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu, çok taraflı insan hakları mekanizması ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (İHYK) ofisi çalışmaları hakkında görüşlerini açıkladı.

Chen Xu, dün BM İnsan Hakları Konseyi'nin 42. toplantısında Çin'le aynı fikirleri taşıyan ülkeler adına konuşma yaparak, mevcut durumda istikrarsız ve belirsiz unsurların arttığını ve tek taraflılığın yükseldiğini kaydetti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in görevine başlamasından bu yana geçen bir yılda insan haklarının dengelendiğini takdirle izlediklerini dile getiren Chen Xu, yüksek komiserliğin BM Tüzüğü'nün amacı ve ilkelerine bağlı kalmasını, adil, tarafsız, yapıcı ve seçici olmayan bir şekilde çalışmalarını yürütmesini beklediklerini söyledi. Chen ayrıca kurumun siyasallaştırılmasına ve çifte standartlar uygulamasına da karşı olduklarını ekledi.

Chen Xu, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin kalkınmaya ve yoksulluktan kurtulmaya önem vermesi, ırkçılıkla mücadele ve terör mağdurlarının korunmasına daha fazla kaynak ayırması gerektiğini ifade etti.

Chen Xu ayrıca, tüm ülkelerin kendi seçtiği kalkınma yoluna saygı gösterilmesi ve insan hakları alanında her ülkenin kaydettiği ilerlemelerin takdir edilmesi gerektiğine işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor