Wang Yi, Afgan ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla görüştü

2019-09-08 12:20:48 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da Afgan mevkidaşı Rabbani ve Pakistanlı mevkidaşı Kureşi ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, 3. Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Diyaloğu'na katılmak üzere gittiği Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, Afgan mevkidaşı Selahaddin Rabbani ve Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureşi ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Wang, Selahaddin Rabbani ile yaptığı görüşmede, Afganistan yönetiminin ulusal egemenliği, bağımsızlığı ve onuru korumak için harcadığı çabaları desteklediklerini belirtti.

Wang, Afganistan'la birlikte, iki ülke liderleri arasında sağlanan fikir birliğini yerine getirerek, Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini derinleştirmeyi, her alanı kapsayan karşılıklı yarara dayalı işbirliğini güçlendirmeyi temenni ettiklerini söyledi.

Afganistan'da yürütülen sosyo-ekonomik kalkınma ve ülke halkının yaşam seviyesini iyileştirme çalışmalarına mümkün olan bütün yardımı sağlamayı hazır olduklarını vurgulayan Wang, Afganistan'daki barış ve uzlaşma sürecini desteklemeye devam edeceklerine dikkat çekti.

Wang Yi ayrıca, Afganistan'daki siyasi düzenlemelerle ilgili önerilerde bulundu. Bu kapsamda, Afganistan'daki tüm parti ve siyasi gruplar ile ve etnik gruplara mensup vatandaşların ülke siyasetine eşit düzeyde katılmasının sağlanması gerektiğini aktaran Wang, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesinin önemine vurgu yaptı. Wang, “Afganistan'da barışa ve dostluğa dayalı dış politikalar uygulanmalı” şeklinde konuştu.

Barış, kalkınma ve istikrar alanlarında uzun zamandan beri ülkesine verdiği desteklerden dolayı Çin'e teşekkür eden Rabbani ise, üçlü dışişleri bakanları diyaloğu mekanizması aracılığıyla taraflar arasındaki karşılıklı siyasi güveni arttırmaya, başta terörle mücadele olmak üzere üçlü somut işbirliğini derinleştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Wang Yi, Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureşi ile yaptığı görüşmede ise, Çin'in Pakistan'la birlikte, iki ülkenin liderleri arasında sağlanan önemli fikir birliklerini yerine getirmek ve stratejik iletişim ile diyaloğu güçlendirmek için çalışacağını aktardı. Pakistan'la her kademedeki yakın teması sürdürmek istediklerini kaydeden Wang, birçok alanda somut işbirliğini derinleştirmek için ortak çaba harcayacaklarını dile getirdi.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun inşasının hızlandırılmasını beklediklerine dikkat çeken Wang, iki ülke arasında uluslararası ve bölgesel meselelerdeki koordinasyon ile işbirliğinin güçlendirilmesi, daha sıkı bir Çin-Pakistan kader ortaklığının kurulması, iki ülkenin bölgedeki barış, istikrar ve kalkınma çalışmalarına yeni katkılar yapması gerektiğinin altını çizdi.

Kureşi ise, “Pakistan-Çin her koşulda stratejik işbirliğinin” bölgesel istikrara büyük katkı yaptığına işaret etti. İki ülke arasındaki ekonomik koridor inşasına destek verdiklerini kaydeden Kureşi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin'le başta Gwadar Limanı olmak üzere önemli projeler geliştirmeye hazırız. Çinli şirketlerin Pakistan'a yatırımlarını arttırmasını bekliyoruz. Pakistan, Çin'le bölgesel ve uluslararası işlerdeki koordinasyon ve işbirliğini pekiştirmeye de hazır. ”

Kureşi son olarak, Çin'in esas hak ve çıkarlarını korumak için aldığı tedbirleri kararlılıkla desteklediklerini sözlerine ekledi.

İki taraf ayrıca, Keşmir'deki durumla ilgili fikir alışverişinde bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor