Çin, Afganistan ve Pakistan'ın dışişleri bakanları toplandı

2019-09-08 12:01:35 CRI

3. Çin-Afganistan-Pakistan Dışişleri Bakanları Diyaloğu dün, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlendi.

Bakanlar, diyalogdan sonra basın toplantısı düzenleyerek, ortak bildiri yayınladı.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, söz konusu diyalog mekanizmasının kurulmasından bu yana Çin, Afganistan ve Pakistan arasındaki karşılıklı güvenin arttırıldığını, somut işbirliğinin güçlendirildiğini belirtti.

Wang Yi, üç ülkenin Afganistan'daki uzlaşma sürecini desteklemek, Afganistan-Pakistan ilişkilerini iyileştirmek, üç ülke arasındaki somut işbirliğini güçlendirmek ve terörle mücadele etmek için ortak çaba harcaması gerektiğini kaydetti.

Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani ve Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureşi de, dışişleri bakanları diyalog mekanizmasıyla sürdürülen temaslar ile işbirliğini ve Çin'in üçlü işbirliği geliştirilmesi için yaptığı katkıları olumlu şekilde değerlendirdi.

Rabban ve Kureşi, ülkelerinin üçlü işbirliği mekanizması altında, Çin'le koordinasyonu güçlendirmenin yanı sıra, ticaret, ekonomi, kültür, bağlanırlık ve Kuşak ve Yol alanlarındaki işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını kaydetti. İki bakan, Çin'le başta Doğu Türkistan İslami Hareketi olmak üzere terör güçleriyle mücadeleyi yoğunlaştırmaya, ayrıca bölgesel barış, istikrar ve kalkınmayı ilerletmeye devam edeceklerini ifade etti.

Diyalog kapsamında, Afganistan'daki uzlaşma sürecinin desteklenmesi, Dünya Bankası gibi uluslararası finansal örgütlerle işbirliği sayesinde üç ülke arasındaki bağlanırlığın arttırılması ve terörle mücadele projelerinin yerine getirilmesi konularında anlaşma sağlandı. Bakanlar ayrıca, üçlü dışişleri bakanları diyaloğunun gelecek yıl Çin'de yapılması konusunda mutabakata vardı.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor