Yorum: Çin-Almanya işbirliği pastası büyütülmeli

2019-09-07 20:24:43 CRI

Aynı dönemde Çin'in Almanya'ya yaptığı yatırım da yüzde 27,6 artarak, 1 milyar 10 milyon dolara ulaştı. Çin, son 3 yıldır Almanya'nın en büyük ticari ortağı konumunda. BASF, BMW, Allianz gibi birçok Alman kuruluş da, Çin'in yeni dışa açılma önlemlerinden en çok yarar gören şirketler arasında yer alıyor.

Öte yandan, sayıları 15 bini bulan Çin-Avrupa tren seferlerinin yüzde 40'ı Çin ile Almanya arasında hizmet veriyor. Bu proje de, iki ülke arasında Kuşak ve Yol çerçevesinde hayata geçirilen en verimli projelerden biri sayılıyor.

Merkel, işte böyle bir zeminde birçok Alman girişimciyle birlikte Çin'i ziyaret etti. Bu ziyaretle, Almanya'nın Çin'le ekonomik işbirliğini derinleştirme yönündeki iradesinin güçlü olduğu gösteriliyor. Ancak, son yıllarda Almanya'nın yabancı birleşme ve satın almalarla ilgili düzenlemeleri sıkılaştırıldı. Bu girişim, Çin'in Almanya'ya yatırım yapması konusundaki belirsizliği arttırdı. Dolayısıyla, Çin ve Almanya'nın işbirliğini genişletmek için dışa açık bir tutumla birbirini tamamlaması ve işbirliğinde yeni bir potansiyel geliştirmesi gerekiyor.  

Merkel, Çin ziyareti sırasında, Çinli şirketlerin Almanya'ya yatırım yapmasını beklediklerini ve gelecek yıl Almanya'nın AB dönem başkanlığını yürüttüğü sırada AB ile Çin arasındaki yatırım anlaşmasına dair müzakerelerin tamamlanmasını sağlamak için çaba harcayacaklarını açıkladı. Çin de, Almanya ile otonom araç teknolojisi, teknolojik inovasyon ve yapay zeka alanlarındaki işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu ifade etti. Çin ayrıca, Almanya'dan piyasasını Çin'e açmaya devam etmesini, sivil teknolojinin ihracatına dair kısıtlamaları gevşetmesini, yatırım denetimi ve piyasaya giriş izni konularında Çinli şirketlere eşit ve adil muamele göstermesini talep etti. İki taraf arasında yalnız bu koşullarda karşılıklı yarar ve ortak kazanç gerçekleşebilecek. 

Merkel, Çin ziyareti esnasında yaptığı açıklamada ayrıca, “Diğer ülkeler gibi Çin de kalkınma hakkına sahip. Çin'in kalkınmasının engellenmemesi gerekir. Çin halkının iyi bir yaşama kavuşması dünyadaki bütün ülkelerin çıkarlarına uyuyor.” ifadesini kullandı. Bu yorum, Çin'i iyi bilen bir siyasetçinin Çin'in kalkınmasıyla ilgili yaptığı objektif bir değerlendirme olarak nitelendirilebilir. Bu bakış açısı Çin-Almanya ilişkilerine de olumlu enerji katacak. Çin ve Almanya'nın stratejik iletişim ve koordinasyonu güçlendirerek piyasalarını birbirine açması, ikili ilişkilere daha fazla yarar getireceği gibi, Çin-Avrupa ilişkilerinin gelişmesine ve küresel kalkınmaya da olumlu etkiler katacak.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor