Yorum: Çin-Almanya işbirliği pastası büyütülmeli

2019-09-07 20:24:43 CRI

CRI Haber Merkezi-Ren Jie

Almanya Başbakanı Angela Merkel, iki günlük Çin ziyaretini tamamladı. Böylece Merkel, 2005 yılında göreve geldikten sonra Çin'e 12. ziyaretini yapmış oldu.

Ziyaretlerin bu denli sık olması, Çin-Almanya ilişkilerinin yoğunluğu ile önemini yansıtıyor. Merkel'in son ziyaretinden alınan bir dizi ekonomik ve ticari sonuç, hem Çin-Almanya işbirliği pastasını büyüttü, hem de dünya ekonomisine yeni bir itici güç kattı.

Çin-Almanya ilişkisi, çok uzun zamandan beri Çin ile diğer Batılı ülkeler arasındaki ilişkilerin ilerisinde bulunuyor. Merkel, geçen 14 yıl içinde gerçekleştirdiği 12 ziyarette Çin'in birçok kentini gezdi. Merkel'in son Çin ziyareti, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari sürtüşmelerin tırmandığı, küresel kalkınmadaki belirsizliklerin çoğaldığı bugünlerde iki önemli sinyal veriyor.

Her şeyden önce, Çin ve Almanya bu ziyaretle iletişim ve eşgüdümü güçlendirmenin gerekliliği ve önemini teyit etti. Günümüzde global arenada karmaşık ve derin değişiklikler meydana gelirken, tek taraflılık ve korumacılık da küresel kalkınmaya ciddi zararlar veriyor. Hiçbir ülke de bu durumdan kendini koruyamıyor. Çin ve Almanya çok taraflılık ve serbest ticaret kurallarını korumanın yanı sıra, çekirdeğinde BM'nin yer aldığı uluslararası sistemi savunuyor. İklim değişikliği, İran nükleer sorunu gibi önemli uluslararası sorunlarda benzer tavır alan Çin ve Almanya'nın stratejik iletişim ve eşgüdümü güçlendirmesi, iki ülkenin yanı sıra Avrupa ile dünyanın ekonomik gelişmesi için de son derece büyük önem taşıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de Merkel'le yaptığı görüşmede, iki sorumlu ülke olarak Çin ve Almanya'nın arasındaki stratejik iletişim, eşgüdüm ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Merkel ise, tek taraflılık ve korumacılığın Almanya'ya da olumsuz etkiler getirdiğini söyledi. Merkel, Çin'le uluslararası işlerdeki iletişim ve eşgüdümü çok taraflılık ve serbest ticaret ruhuyla güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Bütün bunlar, Çin ve Almanya arasındaki iletişim ve eşgüdümün güçlendirilmesinin, işbirliği pastasını büyütmenin ön şartı olduğunu gösterdi. Bu durum, ikili ilişkilerin pekiştirilmesinin yanı sıra dünyada barış ve istikrarın korunmasına da yarar sağlayacak ve küresel kalkınmaya istikrar katacak.

İkinci önemli sinyal ise, Almanya'nın Çin'le işbirliğini yoğunlaştırma iradesinin güçleniyor oluşu. Günümüzde kötüleşen uluslararası ticaret koşullarından etkilenen Almanya'nın ihracatı belirgin bir şekilde yavaşladı ve ekonomisi aşağı yönlü baskı ile karşı karşıya bulunuyor. Temmuz ayında Almanya'daki sanayi üretimi, önceki aya göre yüzde 0,6 oranında daraldı. Avantajlı üretim sektörü de büyük zarar gördü.

Bunula birlikte, Çin-Almanya ekonomik ve ticari işbirliği, Alman ekonomisine güç kattı. Çin-Almanya ticaret hacmi geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 9,4 artarak, 183 milyar 900 milyon doları buldu. Almanya'dan Çin'e yılın ilk yedi ayında yapılan yatırım ise, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62,7 artarak, 1 miyar 170 milyon dolara çıktı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor