Kissinger: ABD ile Çin sorunları işbirliği yoluyla çözmeli

2019-09-07 14:51:42 CRI

Kissinger: ABD ile Çin sorunları işbirliği yoluyla çözmeli

ABD'nin eski dışişleri bakanlarından Henry Kissinger, işbirliği yoluyla Çin ve ABD arasındaki sorunların çözülmesinin, iki ülkenin dünya barışı ve kalkınmasını sağlamak için üstlenmesi gereken ortak bir sorumluluk olduğunu kaydetti.


Kissinger, bugün Beijing'de sona eren Çin Kalkınma Forumu 2019 Özel Oturumu'na gönderdiği görüntülü mesajında, ABD ile Çin'in teknoloji, siyasi deneyim ve tarih açısından dünyanın kalkınmasına ve barışına en büyük etki yapabilecek iki ülke olduğunu kaydetti. İki ülkenin farklı tarihi ve kültürü nedeniyle ikili işbirliğinin büyük zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu söyleyen Kissinger, konuşmasını şöyle sürdürdü:


“ABD-Çin ilişkilerinin 40 yıllık tarihine tanıklık etmekten büyük onur duyuyorum. İki taraf arasındaki sorunların işbirliği yoluyla çözülmesinin, ABD ile Çin'in dünya barışı ile kalkınması konusunda üstlendiği ortak bir sorumluluk olduğuna inanıyorum.” dedi.


Çin Kalkınma Forumu 2019 Özel Oturumu, 6-7 Eylül günlerinde Beijing'de düzenlendi. Seminere katılan yerli ve yabancı siyasetçiler, uzmanlar ile girişimciler, başta Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkisi olmak üzere dışa açılma ve paylaşımla ilgili önemli konuları ele aldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor