Çin'den insan hakları konusunda diyalog ve işbirliği çağrısı

2019-09-07 12:04:46 CRI

Çin'in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu dün, Cenevre'de Çin'in küresel insan hakları yönetişimi ve İnsan Hakları Konseyi'nin 42. Toplantısı hakkındaki tutumunu açıkladı.

Chen Xu konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, İnsan Hakları Konseyi'nin 42. Toplantısı'nın kısa bir süre sonra düzenleneceğini hatırlatarak, Çin'in toplantıda diyalog ve işbirliğinin desteklenmesini beklediğini söyledi.

Chen Xu, tarafların, direkt isim vererek o ülkeyi küçümseme ve alenen baskı yapma gibi zıtlaşma girişimlerinden vazgeçebilmesini ve her türlü insan hakları faaliyetini dengeli bir şekilde ilerleterek, kendi standartlarını başkalarına dayatmaktan kaçınabilmesini temenni ettiklerini söyledi.

Gelişen ülkelerin temsilciliklerini ve söz haklarını yükseltmesini arzuladıklarını vurgulayan Chen, böylece uluslararası insan hakları yönetişiminin daha adil ve makul bir yola doğru yönlendirilebileceğini kaydetti.

Chen, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen 70 sene boyunca, Çin'in insan hakları davasında tarihi başarılar kaydedildiğine dikkat çekti.

850 milyon kişinin yoksulluktan kurtarıldığını dile getiren Chen, Çin'in dünyadaki en büyük eğitim, sosyal sigorta, sağlık ve demokratik sistemi oluşturmanın yanı sıra, küresel insan hakları yönetişimine etkin şekilde katılarak, ilgili iletişim ve işbirliğini yoğun şekilde gerçekleştirdiğini ifade etti.

Chen, Çin'in İnsan Hakları Konseyi'nin 42. Toplantısı'nda, kalkınma hakkı, ırk ayrımcılığına karşı çıkma ve terörizmin insan haklarına yönelik etkisi gibi konulara yoğunlaşarak, gelişen ülkelerin haklarını savunacağını kaydetti.

Hong Kong sorununa da değinen Chen, Hong Kong'la ilgili işlerin tamamen Çin'in iç işleri olduğunu ve hiçbir dış gücün müdahalesine izin verilmeyeceğini vurguladı.

Chen ayrıca, merkezi hükümetin Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminin şiddet eylemlerini yasalar doğrultusunda durdurarak, kent sakinlerinin can güvenliği ile haklarını güvence altına almasına ve Hong Kong'da hukukun üstünlüğünü savunmasına tam destek vereceklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor