88. İzmir Enternasyonal Fuarı başladı

2019-09-07 11:45:32 CRI

88. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) dün başladı. Çin, fuara ilk defa partner ülke olarak katılıyor.

Açılış töreninde, Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Li Chenggang ve Çin'in Türkiye Büyükelçisi Deng Li hazır bulundu.

Ruhsar Pekcan açılışta yaptığı konuşmada, İzmir Enternasyonal Fuarı'nı (İEF) geçen yıl 1,2 milyon kişinin ziyaret ettiğini ve bu sene daha fazla katılım beklediklerini belirterek, İzmir'in Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olma özelliğini güçlendireceklerini söyledi.

Bu yıl partner ülke olan Çin'in yıllık 23,6 milyar dolarlık ikili ticaret hacmiyle Türkiye'nin en önemli üçüncü ticaret ortağı konumunda bulunduğuna işaret eden Pekcan, "Bugün buraya yapmış oldukları katılımla, dengeli ve sürdürülebilir işbirliklerimiz için önemli bir adımı da birlikte atmış oluyoruz." diye konuştu.

Pekcan, iki ülke liderlerin önderliğinde ve iki ülkenin ticaret bakanlığının sıkı işbirliği doğrultusunda, Çin ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkide büyük ilerleme kaydedildiğine işaret etti.

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Li Chenggang ise, iki ülke liderlerinin önderliği ve iki tarafın ortak çabalarıyla son yıllarda, ekonomik ve ticari işbirliğinde verimli sonuçlar alındığına vurgu yaptı.

İki taraflı ticaret hacminin geçen yıl 20 milyar doları aştığına dikkat çeken Li, Türkiye'den gelen kiraz, zeytinyağı, fındık ve fıstık gibi kaliteli tarım ürünlerinin Çinlilerin sofrasında görülmeye başlandığını kaydetti. Geçen sene 36 Türk şirketin İlk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katıldığını anımsatan Li, yine geçen yıl Türkiye'ye giden Çinli turist sayısının 400 bini aşarak, bir önceki yıla göre yüzde 60 arttığını, ayrıca China Southern ve Sichuan Airlines gibi Çinli havayolu şirketlerinin İstanbul'a direkt seferler başlattığını söyledi.

Li, “Çin ve Türkiye, iki yeni kalkınan önemli piyasa ve iki önemli gelişen ülke. Çin ile Türkiye el ele vererek, ekonominin küreselleşme sürecini hızlandırıp, açık bir dünya ekonomisi inşa etmek için çaba harcamalı. Dışa açılma politikasında ısrar eden Çin, Türkiye dahil bütün ülkeleri Çin'in dışa açılma fırsatından faydalanarak, Çin Uluslararası İthalat Fuarı gibi platformlar aracılığıyla Çin'e ticareti genişletmeye davet ediyor.” dedi.

Fuarda 2 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Çin Pavyonu'nda, Çin'den 62 şirket, altyapı tesisleri, enerji, elektronik, haberleşme, bilişim teknolojisi ve sağlık donanımı gibi alanlarda ürünler sergiliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor