Yorum: Gizli güçlerin Hong Kong'u karıştırma girişimi başarısızlığa mahkum

2019-09-06 21:24:26 CRI

CRI Haber Merkezi- Xu Yanqing, Wang Juemian

Hong Kong'da meydana gelen şiddet eylemlerinde sayıları çok olmayan bazı şiddet yanlısı göstericiler, sözde “Hong Kong bağımsızlığı” taleplerini açık bir şekilde dile getirdi. Bu kişilerin söylediklerinde ve yaptıklarında “Renkli Devrim” özellikleri apaçık olarak görülüyor. Bütün bu yaşananların arkasında “gizli bir siyasi el” yani, ABD merkezli Ulusal Demokrasi Vakfı'nın (NED) olduğu su yüzüne çıktı. Bu kuruluş ne yaparsa yapsın, Hong Kong'da sözde “Renkli Devrim” gibi bir girişimi hayata geçiremeyecek.

1983 yılında kurulan NED, kendisini sivil toplum kuruluşu olarak tanıtmasına rağmen, aslında ABD Kongresi'nin yasamasıyla kurulan bir örgüt ve bütçesinin büyük bir kısmı Washington hükümetinden sağlanıyor. NED, diğer ülkelerdeki demokrasilere destek verme kisvesiyle “Renkli Devrim” yaparak, o ülkelerin yönetimlerini devirmek için çalışıyor. Örgütün kurucularından Allen Weninstein zaten niyetlerini net bir şekilde açıklamış: “Bizim bugün yaptıklarımız 25 yıl önce Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) gizlice yaptığı şeylerdir.”

İçinde bulunduğumuz yüzyılın başından bu yana NED, birçok pervasız faaliyette bulundu. Venezüela'dan Ukrayna'ya, Myanmar'dan Tunus'a, Libya'ya, Mısır'a, Suriye'ye… Yüzü aşkın ülkede NED'in yarattığı provokasyonlara rastlamak mümkün. Rusya Baş Savcılığı 2015 yılında, ülkenin anayasal sistemine ve savunma güvenliğine tehdit oluşturduğu gerekçesiyle NED'i “istenmeyen örgüt” olarak ilan etmişti.

NED, bu “gizli elini” Hong Kong'a da uzattı. Hong Kong basınında yer alan haberlere göre, NED, 1995'te örgüte bağlı ABD Uluslararası Demokrasi Enstitüsü (NDI) aracılığıyla, Hong Kong'un muhalif güçlerine yardım etmeye başladı. NED'in yardımları 2015 yılına kadar toplam 3 milyon 950 bin ABD dolarını aştı.

NED'in 2014 yılında Hong Kong'da yaşanan yasadışı “Merkezi İşgal Et” olayına da destek verdiği kanıtlandı. NED son dönemde ise, Hong Kong'da meydana gelen şiddet olaylarında Çin merkezi hükümetine karşı gelen ve kentte kaosa yol açan güçlerle gizli ilişkiler kurarak, sözde “Renkli Devrim” başlattı. Bu eylem, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminin yetkisini ele geçirmeyi, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini ortadan kaldırmayı ve “Renkli Devrim”i Çin'in ana kesimine yaymayı amaçlıyor. Hong Kong'da kaos yaratan güçlerin başındaki Martin Lee ve Nathan Law'ın “destek almak” amacıyla Mayıs başında ABD'ye gitmesi de bu durumu kanıtlıyor.

Martin Lee ve Nathan Law, bu amaçlarına ulaşmak için 14 Mayıs'ta, NED'de birer konuşma yaptı. Burada, örgütün Asya projeleri sorumlusu, direkt Martin Lee ve Nathan Law'a seslendi. Yetkili, “2014'ten sonra, 2015'te, 2016'da ve 2017'de her yıl size tek bir soru sorduk: Size nasıl yardım edebiliriz?” dedi. Eğitim hayatında başarısız bir profil sergileyen Law'ın örgütten aldığı en büyük yardım ise, Yale Üniversitesi'ne kabul mektubu... NED'nin sözde Hong Kong bağımsızlığı yanlısı yetiştirmesi, başka bölgelerde “Renkli Devrim” başlatmak için temsilci arama girişimiyle aynı amacı taşıyor.

Ancak, Hong Kong'da “Renkli Devrim”i besleyecek bir toprak yok. Çin, devlet egemenliğine ve güvenliğine zarar veren, merkezi hükümetin ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi Temel Yasası'nın siyasi otoritesine meydan okuyan ve Çin'in ana kesimi aleyhinde faaliyetlerde bulunmak için Hong Kong'u kullanan girişimlere asla izin vermeyecek.

Öte yandan, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi bu yılki gayri safi yurtiçi hasıla tahminini yüzde 0 ila 1'e indirdi. Şiddet olaylarının devam etmesi halinde, Hong Kong ekonomisinde büyük ihtimalle eksi büyüme yaşanacak. 7 milyon Hong Konglu, sözde “Renkli Devrim”in, Doğu'nun incisi olarak bilinen Hong Kong'u uçuruma sürüklemesine asla izin vermeyecek.

Hong Kong, Çin'indir. NED de dahil bütün gizli eller, Çin merkezi hükümeti ile Çin halkının devlet egemenliğini, güvenliğini ve bütünlüğünü savunmanın yanı sıra, Hong Kong'un refahı ile istikrarını koruma konusundaki güçlü iradesini ve kararlılığını kesinlikle yanlış değerlendirmemelidir. Merkezi hükümet, Hong Kong yönetiminin kontrolü dışına çıkacak bir kaosa asla göz yummayacak. Böyle bir durumda, merkezi hükümet, yaşanabilecek her türlü kargaşayı uygun yöntem ve güçlerle yatıştırıp, Hong Kong'a uzanan bütün kötü niyetli elleri kesecektir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor