Xi Jinping ve Merkel bir araya geldi

2019-09-06 20:09:47 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de Almanya Başbakanı Angela Merkel'le bir araya geldi.


Xi Jinping görüşmede, sürekli yeni tehditlerin ortaya çıktığı, risklerin günden güne arttığı, tek taraflılık ve korumacılığın dünya barışı ile istikrarına ciddi tehdit oluşturduğu bugünlerde, hiçbir ülkenin bu gelişmelerden kurtulamadığına işaret etti.


Çin ve Almanya'nın iki büyük sorumlu ülke olarak, stratejik temasları yoğunlaştırmasının önemine vurgu yapan Xi, iki ülkenin eşgüdüm ile işbirliğini güçlendirmesinin ve insanlığın karşı karşıya bulunduğu ortak tehditleri beraber göğüslemesinin tarihin herhangi bir döneminden daha elzem olduğunu kaydetti. Xi, bunun sadece iki ülke için değil, bütün dünya için büyük önem taşıdığını belirtti.


Merkel'in son ziyareti sırasında, iki ülke arasında ekonomik ve ticari işbirliği alanlarında bir dizi sonuç alındığını anımsatan Xi, bunun Çin'in dışa açılma sözünü tuttuğunu kanıtladığına dikkat çekti.


Gittikçe daha da büyüyen Çin piyasasının Almanya ve diğer ülkelere daha fazla fırsat sağlayacağını dile getiren Xi, Çin ile Almanya arasındaki otomotiv işbirliğinin iki ülke arasındaki karşılıklı yarara dayalı ortak kazancı kanıtlayan güzel bir örnek olduğunu söyledi.


Xi, “İki taraf, otonom araç teknolojisi, yeni enerjili araçlar, akıllı imalat, yapay zeka, dijitalleşme ve 5G gibi yeni kalkınan alanlardaki işbirliğini güçlendirerek, piyasayı birlikte geliştirmeli. Çin, finans ve hizmet sektörünün dışa açılmasını hızlandırıyor. Almanya'yı Çin'e yatırım yapmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.


Merkel'in daha sonra Wuhan kentine geçeceğini dile getiren Xi, Alman şirketlerini Yangtze Nehri Ekonomik Kuşağı inşasına katılmaya davet etti.


Xi son olarak, iki ülkenin sorumlu bir tavırla, uluslararası adaleti savunma, serbest ticaret ile çok taraflılığı koruma, iklim değişikliğini göğüsleme ve Afrika'da işbirliği kurma gibi konularda işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Merkel ise, Çin'in Almanya'nın en büyük ticaret ortağı olduğunu ve iki ülke arasındaki işbirliğinin iyi bir doğrultuda ilerlediğini belirtti.


Almanya'nın Çin'e yatırımları genişletmeye, işbirliği alanlarını arttırmaya, kültürel ve beşeri iletişimi pekiştirmeye hazır olduğuna işaret eden Merkel, Çin'le uluslararası işlerdeki eşgüdümü çok taraflılık ve serbest ticaret ruhuyla güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.


Merkel, Avrupa-Çin ilişkilerinin gelişmesinde yapıcı rol oynamaya hazır olduklarını ifade etti.


İki lider görüşme ayrıca, diğer önemli uluslararası sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulunarak, geniş mutabakata vardı.


Merkel ayrıca, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu ile de bir araya geldi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor