Çin'den Mike Pence'e tepki

2019-09-06 19:52:50 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in kısa bir süre yaptığı açıklamada ABD müttefiklerine Huawei'yi boykot etme çağrısında bulunmasına tepki gösterdi.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında, Çin'in Pence'in çağrısına kesinlikle karşı çıktığını belirterek, bu çağrının hegemonizimin tipik bir göstergesi olduğuna, ayrıca ekonomik ve ticari meseleleri siyasallaştırmayı amaçladığına dikkat çekti.


Geng Shuang, “Son dönemlerde bazı ABD'li yetkililer, Çinli şirketlerin diğer ülkelerle normal ticari işbirliğini engellemek amacıyla asılsız suçlamalarda bulunuyor.” dedi.


5G meselesinin siyasallaştırılması ve bu konuda ayrımcı adımlar atılmasının uluslararası toplumun ortak çıkarlarına uymadığına işaret eden Sözcü, Çin hükümetinin daima Çinli şirketlerin yurtdışı yatırımlarını ve işbirliği faaliyetlerini ticaret ilkeleri, uluslararası kurallar ve yabancı ülkelerin yasaları doğrultusunda yapmasını teşvik ettiğini kaydetti.


Geng, “Çin, ABD'nin ulusal güvenlik kavramını genelleştirmesine ve ulusal gücü kötüye kullanarak, Çinli işletmeleri baskı altına almasına karşı çıkıyor. ABD'ye bu yanlış eylemlerini derhal durdurma ve Çinli işletmelerin olağan yatırımları ile faaliyetlerine adil, eşit ve ayrım gözetilmeyen bir ortam yaratma uyarısında bulunuyor.” diye konuştu.
     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor