Çin: Ortadoğu'da barış ve istikrar için aktif rol oynayacağız

2019-09-06 19:38:44 CRI

Çin'in Ortadoğu Özel Elçisi Zhai Jun, Ortadoğu'da barış, istikrar ve güvenlik sağlamak için ilgili bütün taraflarla sıkı işbirliği ilişkisi kurarak, barış görüşmelerini aktif şekilde ilerletmeye hazır olduklarını belirtti.

Daha önce dışişleri bakan yardımcılığının yanı sıra, Çin'in Libya, Fransa ve Monako Büyükelçiliği görevlerini yürüten Zhai, 2 Eylül'de Çin'in yeni Ortadoğu Özel Elçisi olarak atandı. Zhai, Xinhua haber ajansına yeni göreviyle ilgili verdiği demeçte, Ortadoğu'da istikrarsız ve belirsiz unsurların sürekli çoğaldığına işaret etti.

Bölgedeki dinler ve milliyetler arasındaki çelişkiler ile jeopolitik çatışmaların bölge istikrarını derinden etkilediğine vurgu yapan Zhai, aynı zamanda bazı büyük ülkelerin tek taraflılık ve zorbalık uygulamalarıyla ilgili uluslararası anlaşmalardan vazgeçmesinin bölgeye ciddi olumsuz etkiler getirdiğini ifade etti.

“Ortadoğu'daki durum, dünya barışı ve istikrarı için büyük önem taşıyor” diye konuşan Zhai, “Çin'e göre, Ortadoğu'da dalgalanmalar ve çatışmaların bir an önce durdurularak, bölgenin istikrara ve gelişmeye kavuşması için uluslararası toplum ile bölge ülkeleri ortaklaşa çaba harcamalı.” dedi.

Zhai, Çin'in ilgili taraflarla eşgüdümde bulunmaya, tarafların diyalog yoluyla fikir birliğine ulaşmasını teşvik etmeye, bölgedeki ülkelerin kendilerine uygun gelişme yolunu bulması için istikrarlı ve güvenli bir ortam yaratmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor