“Çin-Rusya ilişkisi üçüncü bir tarafa yönelik değil”

2019-09-06 19:23:51 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı eşitlik ve karşılıklı saygı ile yarar temelinde kurulan Çin-Rusya ilişkisinin üçüncü bir tarafa yönelik olmadığını söyledi.

Bakanlık Sözcüsü Geng Shuang günlük basın toplantısında, aralarında Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un da içinde bulunduğu bazı Rus yetkililerin Çin-Rusya ilişkilerine yönelik yorumlarını değerlendirdi.

Geng Shuang, Rus yetkililerin ikili ilişkiler hakkında yaptıkları değerlendirmelere katıldıklarını söyledi.

Geng “Çin-Rusya ilişkisi karşılıklı saygı ve yarar temelinde kuruldu. Bu ilişki ne üçüncü bir tarafa yöneliktir, ne de üçüncü bir tarafın kışkırtmasıyla bozulur. Çin ile Rusya, karmaşık ve değişken uluslararası durumlar karşısında ve özellikle bazı ülkelerin diğer ülkelerin iç işlerine müdahale girişimlerine karşı olarak, ortak çıkarları korumak ve bölge ile dünyada barış, istikrar ve adaleti savunmak için iki ülkenin liderleri arasında varılan mutabakata göre karşılıklı desteği artıracak. Çin ile Rusya ‘sırt sırta stratejik işbirliğini' güçlendirecek.” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Igor Morgulov tarafından dün ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, Rusya-Çin ilişkisinin tarihte hiçbir zaman bu denli üst bir düzeye ulaşmadığı, ayrıca taraflar arasında kapsamlı ve stratejik işbirliğinin yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamalarda ayrıca, Hong Kong'un Çin'in iç işleri olduğu, Rusya ve Çin'in bu ilkede ısrar ederek, herhangi bir gücün diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmesine karşı çıktığı dile getirildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor