“Trump, Çin'den çekilin talimatının siyasi bedelini ödeyecek”

2019-09-06 10:19:28 CRI

Çin'deki ABD Ticaret Odası Başkanı Timothy Stratford, ABD Başkanı Trump'ın Amerikan şirketlerinin Çin'den çekilmesi talimatını vermeye hakkı olduğunu, ancak bunun bedelini siyasi olarak ödeyeceğini söyledi.

Stratford, 3 Eylül'de CNBC kanalına verdiği röportajda, Donald Trump'ın ABD'li şirketlere Çin'den çekilmeleri talimatını verip Çin'de iş yapmaya devam etmelerini zorlaştırabileceğini, ancak bunun hukuki bir sorun değil, “siyasi ve ekonomik bir sorun” olduğunu belirtti.

CNBC'nin haberinde Başkan Stratford'un, Trump'ın 23 Ağustos'ta Twitter hesabından paylaştığı mesajda Amerikan şirketlerine Çin'e alternatif yer aramaları talimatını vermesiyle ilgili değerlendirmesi aktarıldı.

Trump'ın Amerikan şirketlerinin dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin'den çekilmelerini isteyebileceğini ifade eden Başkan Stratford, eyleme geçildiği takdirde bunun son derece “radikal bir adım” olacağına dikkat çekti.

Stratford, ABD'nin tamamının Trump'ın talimatına karşı çıktığının, karşı çıkanlar arasında Cumhuriyetçi Parti liderlerinin de bulunduğunun altını çizdi.

ABD-Çin İş Konseyi tarafından yakın zamanda yayımlanan rapora göre, çok sayıda Amerikan firma Çin'de büyük kâr elde ediyor. Konseyin anketine katılan ABD'li şirketler için Çin halen öncelik verdikleri bir pazar konumunda.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor