Çin'den iki antik sulama projesi Dünya Sulama Tesisatları Mirasları listesinde

2019-09-05 20:40:21 CRI

Çin Su İşleri Bakanlığı, Çin'de bulunan iki antik sulama projesinin Dünya Sulama Tesisatları Mirasları listesine dahil edildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu antik sit alanlarının, Uluslararası Sulama ve Drenaj Komisyonu (ICID) tarafından, Endonezya'nın Bali kentinde düzenlenen konferansta, Dünya Sulama Tesisatları Mirasları listesine dahil edildiği belirtildi.

Son gelişme ile birlikte, Çin'in listedeki toplam antik sulama projesi sayısı 19'a yükseldi.

Listeye yeni dahil edilen projelerden Hetao Sulama Projesi'nin yaklaşık 2 bin yıl önce oluşturulduğu ifade ediliyor. Söz konusu yapıyla, günümüzde ülkenin kuzeyinde yer alan İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin Hetao ovasındaki tarım arazilerine Sarı Nehir'den su taşındığı biliniyor.

Listeye yeni dahil edilen bir diğer proje olan Qianjinpi ise, yaklaşık bin 200 yaşında ve ülkenin doğusunda yer alan Jiangxi eyaletinin Fuzhou kentinde bulunuyor. Yangtze Nehri'nin orta kısımlarında yer alan Qianjinpi projesi, sulama, su taşımacılığı, drenaj ve taşkın denetimi gibi niteliklere sahip tipik bir kapalı su koruma projesinin özelliklerine sahip.

Söz konusu iki projenin dışında İran, İtalya, Japonya, Malezya, Sri Lanka ve ABD'den 17 proje listeye dahil edildi.

1950 yılında kurulan ICID, sulama, drenaj ve taşkın denetimi alanlarında bilimsel ve teknolojik temasları arttırmayı amaçlayan uluslararası bir kuruluş.

Dünya Sulama Tesisatları Mirasları listesi ise, sulama projelerinin tarihi değeri ile bilimsel tecrübelerini koruyup, tanıtmak amacıyla 2014 yılında oluşturuldu. Listede şu an dünyanın dört bir yanından 91 antik sulama projesi yer alıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor