“Kazakistan liderinin Çin'e yapacağı ilk ziyaret çok önemli”

2019-09-05 17:41:35 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in Çin'e yapacağı ilk resmî ziyarete büyük önem verdiklerini belirtti.

Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in göreve geldikten sonra 10-12 Eylül tarihlerinde Çin'e yapacağı ilk ziyaret hakkında değerlendirmede bulundu.

Geng, “Çin ve Kazakistan, birbirinin yakın komşusu ve kapsamlı stratejik ortağı. İkili ilişkiler yüksek düzeyde sürdürülüyor. Tokayev ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile görüşecek. Genel uygulamaya göre, iki lider, önemli siyasi belgeleri imzalayacak. Çin-Kazakistan ilişkileri için kapsamlı bir şekilde özetleme ve planlama çıkaracak.” şeklinde konuştu.

Geng, Tokayev'in ziyaretinde zengin sonuçlar elde edilerek, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerine yeni güç katılmasını ve Kuşak ve Yol çerçevesindeki ikili işbirliğinin ilerletilmesini beklediklerini ifade etti.

Sözcü ayrıca, Tokayev'in 2 Eylül'de yaptığı ulusa seslenişle ilgili de bir değerlendirmede bulundu.

Geng, “Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ulusa seslenişinde, reformları ilerletmenin yanı sıra, ekonomik büyüme ve vatandaşların yaşam koşullarını düzeltme alanlarında yeni hedefler ortaya koydu. Bu hedefler, ulusal kalkınma durumuna ve Kazakistan vatandaşlarının ümidine karşılık veriyor. Çin bu politikaları olumlu değerlendiriyor ve Kazakistan'ın devlet inşasında sürekli yeni başarılar kazanmasını diliyor.” dedi. 
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor