Çin ile Kuzey Kore arasında üst düzey temas

2019-09-04 19:14:16 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pyongyang'da Kuzey Kore İşçi Partisi (KİP) Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Ri Su-yong ile görüştü. 

Görüşmede, bu yılın Çin ile Kuzey Kore (KDHC) arasında diplomatik ilişki kuruluşunun 70. yıldönümü olduğunu anımsatan Wang Yi, bunun iki taraf için son derece büyük önem taşıdğına dikkat çekti.

Wang Yi, iki parti ve iki ülkenin liderleri arasında sağlanan fikir birliğine göre, iki tarafın geleneksel dostluğu koruyup geliştirmek ve her alanı kapsayan dostane işbirliğini ilerletmek için gereken sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

Wang Yi, Çin ile Kuzey Kore arasındaki iletişim ile temasın yoğunlaştırılarak, karşılıklı anlayış, güven ve desteğin arttırılmasının ve ortak çıkarlar ile meşru hakların korunmasının önemine vurgu yaptı.

Aynı zamanda KİP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi olan ve KİP Uluslararası Birimi Direktörlüğü görevlerini de yürüten Ri Su-yong ise, Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkanı Kim Jong-un ile Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri Xi Jinping arasında son yıllarda birçok görüşme gerçekleştiğini hatırlatarak, Kim ile Xi'nin ikili ilişilerin gelişme yönünü belirlediğini dile getirdi.

Ri Su-yong, Wang Yi'nin ikili diplomatik ilişki kuruluşunun 70. yıldönümü dolayısıyla ülkesine yaptığı ziyaretin, iki lider arasında varılan anlaşmaların yerine getirilmesi açısından büyük önem taşıdğını ifade etti.

Ri Su-yong, Çin'le her kademedeki teması güçlendirerek somut işbirliğini ilerletmenin yanı sıra, ikili dostluk ve işbirliği ilişkilerinde yeni ilerlemeler kaydedilmesini sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlayan Ri, ÇKP ve Çin hükümetinin Hong Kong ve Taiwan meseleleri gibi Çin'in esas çıkarlarını ilgilendiren sorunlarda aldığı politik önlemleri desteklediklerini sözlerine ekledi.

İki taraf ayrıca, Kore Yarımadası'ndaki son durum konusunda fikir alışverişinde bulundu.

 

 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor