“ABD'nin Çinli şirketlere baskı girişimi etik değil”

2019-09-04 17:44:47 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin hiçbir kanıt olmaksızın, devlet gücüyle Çin işletmelerine baskı girişimde bulunmasına karşı çıktıklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında, Çin hükümetinin, Çinli şirketleri ekonomik işbirliğini daima piyasa ilkeleri ile uluslararası kurallar ve yerel yasalar temelinde kurması konusunda teşvik ettiğini söyledi. Geng, ABD'nin söz konusu girişiminin ise hiç etik olmadığını vurguladı.

Amerikan basınında ABD Adalet Bakanlığı'nın ticari sırları çaldığı gerekçesiyle Huawei'ye yeni bir soruşturma başlattığı yönündeki haberlere değinen Geng, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin tarafı, ABD'nin hiçbir kanıt olmaksızın, devlet gücüyle Çin işletmelerine baskı girişiminde bulunmasına kararlılıkla karşı çıkıyor. Hiç etik olmayan bu girişim, ABD'nin her zaman iddia ettiği piyasa ekonomisi ilkelerine de aykırı düşüyor.”

Sözcü ayrıca, “ABD'den ulusal güvenlik kavramını genelleştirme eylemini durdurmasını, Çin'i karalama ve suçlamaya son vermesini, Çin işletmelerine yönelik asılsız baskıyı ortadan kaldırarak, Çin şirketlerinin ABD'de normal ticari faaliyetlerde bulunması için adil ve fark gözetilmeyen bir ortam yaratmasını istiyoruz.” dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor