8 ülkenin Cenevre'deki temsilcileri Xinjiang'da

2019-09-04 11:11:52 CRI

Yemen, Ekvator Ginesi, Mozambik, Zambiya, Fildişi Sahili, Güney Afrika, Etiyopya ve Zimbabve olmak üzere 8 ülkenin Cenevre'deki temsilcilerinden oluşan heyet Çin Dışişleri Bakanlığı'nın davetlileri olarak Xingjiang'ı ziyaret etti.

Heyet, 28 Ağustos-1 Eylül günlerinde Xinjiang'ın Urumçi, Hotan ve Kaşgar şehirlerindeki okulları, sanayi bölgelerini, camileri ve mesleki beceri eğitim merkezlerini gezdi. Söz konusu 3 kentteki çeşitli etnik gruplarla temaslarda bulunan konuklar, yoksulluğu azaltma ve dini aşırıcılığı giderme çalışmaları hakkında da bilgi aldı.

Heyet üyeleri; Xinjiang'ın ekonomik ve sosyal kalkınmayı pekiştirme, din ve inanç özgürlüğü ile bölgedeki etnik kültürel mirasları koruma, yoksullukla mücadele ve dini aşırıcılığı giderme konularında aldığı önlemleri ve elde ettiği sonuçları olumlu değerlendirdi.

Heyet başkanı Ali, yaptığı değerlendirmede, “Çin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve toplumsal güvenliğini savunma hakkına sahip. Ben Çin hükümetinin terörle mücadele etmek için aldığı tedbirleri anlıyorum. Yoksulluk terörle yakından ilişkilidir. Şiddetin sık sık patlak verdiği bir yerde müreffeh ve istikrarlı bir yaşam sürdürmek mümkün değil. Bu yüzden mesleki beceri eğitim merkezi gibi önlemler gereklidir, Çin'in bu yolda ilerlemeye devam etmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor