Yorum: FedEx yine sınırı aştı

2019-09-03 21:24:34 CRI

CRI Haber Merkezi-Sheng Yuhong

ABD merkezli kargo şirketi FedEx kısa süre önce, Hong Kong'a içinde sustalı bıçak bulunan bir paket gönderdi. Söz konusu bıçağa el konuldu ve soruşturma başlatıldı.

Bu olay, FedEx tarafından Haziran ayında Çin'e gönderilen bir pakette silah bulunmasının ardından, şirketin Çin yasalarına yaptığı ikinci ihlal oldu.

Çin'de 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren FedEx, tabanca, mühimmat ve sustalı bıçak gibi eşyaların Çin'e Gönderilmesi Yasak Eşyalar Listesi'nde yer aldığını biliyor olmalı.

ABD'nin kargo devlerinden biri olan FedEx'in, Huawei şirketinin birçok kargo paketine müdahale etmek ve ABD'den Çin'e tabanca ve Hong Kong'a sustalı bıçak göndermek gibi bir dizi yasa dışı eylemle kendi elleriyle marka imajını yıkıp, ticari güvenilirliğini ayaklar altına aldığını söylemek hiç yanlış olmaz.

Çin'in ilgili kuruluşları, gerçeği su yüzüne çıkarmak, müşterilerin hakları ile çıkarlarını korumak ve iş ortamını düzeltmek için 1 Haziran'dan itibaren FedEx'e karşı soruşturma yürütüyor ve zamanı gelince soruşturma sonuçlarını kamuoyuna açıklıyor.

FedEx de, birçok defa açıklama yaparak, soruşturma konusunda tam işbirliğinde bulunacaklarını ve Çin yasaları ile yönetmeliklerine tamamen uyacaklarını ifade etti. Fakat soruşturmaların devam ettiği bu süreçte FedEx yine bir hata işledi. Çin Devlet Posta Bürosu tarafından, geçen ay tüketici şikayetleriyle ilgili yapılan açıklamada, şikayetleri giderme konusunda FedEx'e duyulan memnuniyet oranının en düşük seviyede olduğu kaydedildi.

Çin'in ilgili kuruluşları, FedEx'in yasa dışı yollardan Hong Kong'a gönderdiği sustalı bıçağa el koydu ve olay hakkında soruşturma başlattı. FedEx'in soruşturma konusunda işbirliği yapması talep edildi.

Dev bir kargo piyasasına sahip olan Çin, yabancı şirketlerin Çin'de işlerini genişletmesini umuyor ve bu şirketlerin Çin'in gelişme fırsatlarından faydalanmasını bekliyor. Ancak, bu şirketlerin ön şart olarak Çin yasaları ve yönetmeliklerine uyması gerekiyor. Herhangi bir şirketin veya kişinin Çin'de yasa dışı faaliyet yürütme hakkı yoktur.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor