Çin'den ABD'ye Xinjiang konusunda tepki

2019-09-03 19:48:31 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde kurulan mesleki beceri eğitim merkezleri hakkındaki olumsuz açıklamalarını değerlendirdi.

Geng Shuang, Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Pompeo'nun kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla Çin'e asılsız suçlamalar yönelttiğini ve Çin'in bu iddialara kesinlikle karşı çıkarak, ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Xinjiang ile ilgili konuların Çin'in iç işleri olduğunu ve dış güçlerin Xinjiang meselesine müdahale etme hakkı olmadığını kaydeden Geng Shuang, Çin hükümeti tarafından kısa süre önce yayınlanan beyaz kitapta Xinjiang'daki mesleki beceri eğitim merkezlerinin çalışmalarının kapsamlı olarak tanıtıldığını hatırlattı.

Geng, “Beyaz kitapta, Xinjiang yerel yönetiminin hukuk kurallarına uygun şekilde kurduğu mesleki beceri eğitim merkezlerinin, terör düşüncelerinden etkilenen, hatta terör örgütlerine katılan ve hafif suçlar işleyen kişileri aşırıcılık düşüncelerinden kurtarmayı amaçladığı aktarılıyor.” ifadelerini kullandı.

Geng, “Xinjiang'daki genel sosyal durumda şu an istikrar korunuyor. Ekonomide olumlu gelişme eğilimi sürüyor. Tüm etnik gruplar uyum içinde bir arada yaşıyor. Bölgede son üç yıldır hiçbir terör saldırısı yaşanmadı. Hükümetin terörle mücade etmeyi ve bölgede istikrarı korumayı amaçlayan tedbirleri bütün etnik gruplara mensup vatandaşlar tarafından destekleniyor.” dedi.

Laos, Kamboçya, Filipinler, Nepal, Sri Lanka, Bahreyn ve Nijerya'dan büyükelçiler ve diplomatların Xinjiang'daki mesleki beceri eğitim merkezlerini kısa süre önce ziyaret ettiğini dile getiren Geng, diplomatların, Çin hükümetinin terörle mücadele alanında yasalara göre aldığı önlemleri olumlu değerlendirdiklerini vurguladı.

Geng, “ABD'deki bazı çevrelerin Soğuk Savaş zihniyetinden vazgeçmesini, Xinjiang'la ilgili konularda Çin'in iç işlerine müdahale etmeyi durdurmasını ve Çin ile ABD arasındaki karşılıklı güven ve işbirliğine fayda sağlayacak eylemlerde bulunmasını temenni ediyoruz.” şeklinde konuştu.

  

   


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor