Çin, İzmir Fuarı'na “ortak ülke” olarak katılıyor

2019-09-03 11:57:14 CRI

Çin, İzmir Fuarı'na “ortak ülke” olarak katılıyor

Bu yıl 88'incisi düzenlenecek olan İzmir Enternasyonal Fuarı ile ilgili dün bir basın toplantısı düzenlendi.

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin'in 6-15 Eylül günleri arasında düzenlenecek fuara “ortak ülke” olarak katılacağını hatırlattı.

Soyer, “Türkiye'nin nabzı burada atacak. Kültürel sanatsal etkinlikler dışında çok önemli ticari bir zemin olacak. En mühimi Çin ile birlikte olacağız. Çin, dünyanın büyüyen ve önder olan ülkelerinden biri. Kara, hava ve deniz yolları üzerinden İpek Yolu'nun inşası son yıllara damgasını vuracak. İzmir de bu yolun vazgeçilmez duraklarından biri olacak.” dedi.

Tunç Soyer, Çin'in fuara katılımıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Çin ile ilişkilerimiz çok kıymetli. 62 dev Çin firması, İzmir'e gelecek. İş görüşmeleri olacak.” ifadesini kullandı.

Soyer, fuar kapsamında 39 ülkeden 180 delegasyonun katılımıyla yapılacak iş görüşmesinin verimli geçeceğini düşündüğünü de kaydetti.

Çin Uluslararası Ticaret Odası Fuarlar ve Etkinlikler Genel Müdürü Guo Huiying, Çin'den 62 şirketin katılacağı 2019 IEF'deki Çin sergi alanının yüzölçümünün 2000 metrekarenin üzerinde olacağı bilgisini verdi. Guo, sergi alanında altyapı, enerji, elektronik, telekomünikasyon ve bilişim teknolojisi gibi alanlardaki ürünlerin yer alacağını kaydetti.

Öte yandan, Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi'nin 6 Eylül'de İzmir'de Çin-Türkiye Ticaret ve Yatırım İşbirliği Forumu'nu düzenleyeceği açıklandı.

Forumda, iki ülke arasındaki ticaretin geleceği, yatırım politikaları ve ortamının yanı sıra, altyapı, enerji, bilim ve teknoloji alanlarındaki işbirliği hakkında fikir alışverişinde bulunulacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor