“Ticaret sürtüşmesi, ABD'li şirketlerin Çin'e açılmasını engelleyemez”

2019-09-03 11:49:32

Washington'un Çin ile ticaret sürtüşmesini tırmandırmasına karşın ABD'li şirketlerin Çin piyasasından çekilmeyi düşünmediği belirtildi.

Ticaret sürtüşmesini giderek tırmandıran Washington yönetimi, ABD'li şirketlerden Çin piyasasından ayrılmalarını talep etmişti. Ancak çok sayıda ABD'li şirketin Çin ile daha sıkı ticari bağlar kurmaya çalıştığı ifade edildi.

CNBC'de önceki gün yer alan haberde, Çin'in çok sayıda işletme için tedarik zincirindeki kritik halka olduğu, bu sebeple Çin piyasasını terk etmeyi planlayan ABD'li şirketlerin sayısının çok az olduğu belirtildi.

ABD merkezli danışmanlık şirketi Rhodium Group tarafından verilen bilgilere göre, gittikçe genişleyen Çin tüketim piyasasının ABD'li işletmelere dönük ilgisi de karşı koyulamaz boyutlara ulaştı.

Ticaret sürtüşmesinin tırmanmasına karşın 2019 yılının ilk yarısında ABD'li işletmelerin Çin'e yaptığı yatırım, önceki iki yılın aynı döneminin ortalamasının yüzde 1,5 üzerinde kaydedilerek 6 milyar 800 milyon ABD Doları'nı buldu.

Küresel alüminyum devi Novelis şirketi, kısa süre önce bir açıklama yaparak, Çin otomotiv sektörünün parlak bir geleceği olduğu için Çin piyasasına açılmayı artıracağını duyurdu.

ABD-Çin İş Konseyi Başkanı Craig Allen de basına verdiği demeçte, Çin'de faaliyet gösteren ABD'li işletmelerin çoğunun, öngörülebilir gelecekte Çin'in küresel büyümenin dinamosu olmayı sürdüreceği görüşünde olduğunu belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor