Çin'den AB'ye Hong Kong tepkisi

2019-09-03 11:08:36 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Avrupalıların Hong Kong konusundaki doğru ve yanlışları birbirinden ayırmasını umduklarını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Hong Kong'daki durumun “endişe verici” olduğunu savunmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, dünkü basın toplantısında, Mogherini'nin Hong Kong'la ilgili yorumuna tepki gösterdi.

Geng, Avrupalıların doğru ile yanlışı birbirinden ayırarak, Hong Kong yönetiminin şiddeti durdurmak, hukukun üstünlüğünü, refah ve istikrarı korumak için attığı adımları anlamasını ve desteklemesini temenni ettiklerini söyledi.

Hong Kong'daki protestoların, gösteri düzenleme özgürlüğünün kapsamının tamamen dışına çıkarak aşırı şiddete dönüştüğünün altını çizen sözcü, bu durumun hukukun üstünlüğüne ve toplumsal düzene ciddi şekilde zarar verdiğini belirtti. Sözcü, gösterilerin Hong Kongluların can ve mal güvenliğini tehdit ettiği gibi, Bir Ülke İki Sistem uygulamasının kırmızı çizgilerini de zorladığını dile getirdi.

Çinli sözcü, “Böylesi ciddi şiddet suçları Avrupa'da yaşansaydı, hiçbir Avrupa ülkesi hükümetinin kayıtsız kalmayacağından eminim.” ifadesini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor