Çin'den Myanmar'daki barış görüşmelerine destek

2019-09-02 19:37:05 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Myanmar'daki tarafların barış görüşmesini sürdürerek, ülkenin kuzeyindeki ateşkesi devam ettirmesini umduğunu söyledi.

Geng günlük olağan basın toplantısında, Myanmar ordusunun önceki gün, ülkenin kuzeyinde uygulanan geçici ateşkesin 21 Eylül'e kadar uzatıldığını açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, Myanmar'daki barış sürecini kararlılıkla destekliyor ve öteden beri Myanmar'daki bütün tarafların fikir ayrılığını diyalog yoluyla çözmesinden yana. Myanmar Barış Merkezi ile azınlık etniklere ait silahlı kuvvetlerin barış görüşmesi yaparak, yeniden ülkenin kuzeyindeki ateşkesi uzatmayı hedefleyen ortak bir açıklama yayınlaması, bölgedeki gerginliğin yumuşamasına yardımcı olacak. Çin bu adımı takdir ediyor. Çin-Myanmar sınırındaki barış ile asayişin savunulması, her iki ülkenin ve halklarının ortak çıkarlarına uygun. Myanmar'daki bütün tarafların barış görüşmesini sürdürerek, ülkenin kuzeyindeki ateşkesi devam ettirmesini umuyoruz. Çin, bu konuda yapıcı rol oynamaya devam edecek.”

Myanmar Barış Merkezi ile Kachin, Kokang, Ta'ang ve Rakhaing olmak üzere, ülkenin kuzeyindeki azınlık etniklere ait silahlı kuvvetler arasında önceki gün barış görüşmesi yapıldı ve ortak bir açıklama yayınlandı. Myanmar ordusu da aynı gün, ülkenin kuzeyinde uygulanan geçici ateşkesi 21 Eylül'e kadar uzattığını duyurdu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor