“Yasa dışı şiddet eylemleri terör niteliği taşıyor”

2019-09-02 17:43:08 CRI

Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi, bölgede yasa dışı şiddet eylemlerinin tırmanarak, terör niteliğine dönüştüğünü bildirdi.

Hong Kong Yönetimi Genel Sekreteri Matthew Cheung Kin-chung bu sabah düzenlenen basın toplantısında, dün ve önceki gün çok sayıda göstericinin yasa dışı mitinglere katıldığını ve şiddet olaylarının tırmandığını belirtti.

Şiddet olaylarının “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesine zarar verdiğini, dolayısıyla şiddet ve kaosa son verilmesinin yönetimin en ivedi görevi olduğunu yineleyen yetkili, “Yönetim, çok yönlü diyalog platformu kurdu. Vatandaşların farklı görüşlerine kulak verererek, Hong Kong'u çıkmazdan kurtarmaya çalışıyor.” şeklinde konuştu.

Hong Kong Yönetimi Güvenlik Sekreteri John Lee Ka-chiu ise, yasa dışı şiddet eylemlerinin son iki günde tırmandığına ve terör niteliğine dönüştüğüne işaret etti.

John Lee Ka-chiu'nun verdiği bilgilere göre, Hong Kong polisi önceki gün, çeşitli bölgelerde yaklaşık 100 molotof kokteyli ele geçirdi. Ayrıca, şiddet yanlısı güçler birçok yeri kundakladı ve korku yaratmak amacıyla yolcular ile farklı görüşlere sahip kişilere saldırdı.

Öte yandan, Hong Kong Yönetimi Ulaşım ve Konut Bürosu'ndan yapılan açıklamada, son iki gün içinde yaşanan yasa dışı şiddet olayları sonucunda çok sayıda tesisin zarar gördüğü kaydedildi.

Edinilen bilgiye göre, Hong Kong'da önceki gün 32 metro istasyonu hasar görürken, beş metro hattında ise hizmet durdu. Bunun yanı sıra, kentte dün 15 metro istasyonu daha hasar gördü ve 13.00'ten itibaren havalimanında 25 uçuş iptal edilirken, 200 uçuşta rötar yaşandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor