Xinjiang'a bilimsel ve teknolojik destek artırılıyor

2019-08-31 16:48:57 CRI

Xinjiang'a bilimsel ve teknolojik kaynak desteği artırılıyor. Bölgeye teknolojilerin transfer edilmesini öngören projelerin sayısı 3 bin 300'e ulaştı.

Urumçi kentinde dün düzenlenen 6. Ulusal Xinjiang'a Bilimsel ve Teknolojik Destek Toplantısı'nda Çin'in diğer bölgelerinden Xinjiang'a yapılan bilimsel ve teknolojik desteklerin artırılması gibi konular ele alındı.

Toplantıdan edinilen bilgiye göre, bir önceki toplantıdan bu yana, çeşitli eyalet ve şehirlerin Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne transfer ettiği bilimsel ve teknolojik başarılarla ilgili projelerin sayısı 3 bin 300'ü, bütçesi ise 1 milyar 110 milyon yuanı buldu.

Söz konusu projeler maden kaynaklarının keşfi, yeni enerji geliştirme, modern tarım makineleri gibi bir dizi alanı kapsıyor.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Wang Zhigang, Xinjiang'ın Kuşak ve Yol girişiminde coğrafi olarak kritik bir konumda olduğuna işaret ederek, bölgenin bilimsel ve teknolojik inovasyondaki rolünün günden güne pekiştiğini söyledi.

Wang, Çin'in diğer kesimlerinin Xinjiang'la işbirliği ve inovasyon çalışmalarını güçlendirmesi ve bölgeler arasındaki kalkınma dengesizliklerinin ortadan kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Toplantıda verilen bir başka bilgiye göre, bir dizi bilimsel araştırma meyvesi, Xinjiang'ın yürüttüğü yoksullukla mücadele çalışmalarına da katkı sağlıyor, Xinjiang halkının yaşam kalitesi de sürekli yükseltiliyor. 2015 yılından beri, çeşitli eyaletler ve şehirler, Xinjiang'da 44 bilimsel ve teknolojik destek projesini hayata geçirdi. Bu sayede bölgede 3 bin 682 kişinin istihdam edilmesi sağlandı.

Yine aynı dönemde Xinjiang'da devlet ve özel idari bölge düzeyinde yüksek teknolojili 25 endüstri merkezi kuruldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor