Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kuzey Kore'ye gidiyor

2019-08-30 20:38:25

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Kuzey Kore'ye (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti-KDHC) resmi ziyarette bulunacağı açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında, Wang Yi'nin, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho'nun daveti üzerine, 2-4 Eylül'de Kuzey Kore'ye resmi ziyaret gerçekleştireceğini bildirdi.

Gazetecilerin, Wang Yi'nin ziyaretinin gündeminde Kore Yarımadası nükleer sorununun yer alıp almayacağı sorusuna yanıt veren Geng Shuang, ilgili tarafların temasları sürdürerek, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve bölgede barış mekanizmasının kurulması için etkili bir yol bulmaları gerektiğini söyledi.

Geng Shuang, Çin'in, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve Kuzeydoğu Asya'da barış ile istikrarın sağlanması hususlarında yapıcı rol oynamaya hazır olduğunu vurguladı.

Öte yandan İngiltere, Fransa ve Almanya, dün yayımladıkları ortak bildiride, Güney Çin Denizi'nde egemenlik ve toprak talebinde bulunan taraflara, 2016 yılındaki tahkim davasından çıkan karara ve Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne göre belirlenen düzene saygı gösterme çağrısında bulundu.

Bugünkü basın toplantısında bu konuya da değinen Geng Shuang, Çin ve ASEAN ülkelerinin ortak çabalarıyla Güney Çin Denizi'nin istikrarının korunduğunu söyledi.

Geng Shuang, Çin ve ASEAN ülkelerinin, “Güney Çin Denizi Tarafların Eylem Deklarasyonu”nu kapsamlı ve verimli şekilde yerine getirmekle beraber, Güney Çin Denizi Eylem Kuralları'yla ilgili müzakereleri hızlandırdığını belirtti.

Bölgedeki ülkelerin, Güney Çin Denizi sorununu çözmek için gereken isteğe, bilgeliğe ve yeteneğe sahip olduğunu ifade eden Sözcü, konu hakkında olumsuz söylemlerin bırakılarak nesnel ve rasyonel bir tutumla hareket edilmesi, anlaşmazlıkları çözmek ve işbirliğini güçlendirmek için iyi bir atmosfer yaratılması gerektiğini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor