Yorum: Ticari sürtüşmeyi tırmandırmak çözüm değildir

2019-08-30 20:30:37

ABD'deki bazı kişilerin kısa süre önce ilan ettikleri, Çin'den ithal edilen ürünlere aşamalı olarak ek vergi uygulama kararı Çin, ABD ve tüm dünyada olumsuz etki yarattı.

Çin, hâlihazırdaki en acil görevin, 550 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürüne yönelik ek verginin kaldırılması ve ticaret savaşının tırmanmasının önlenmesi olduğu görüşünde.

İlgili rakamlara göre, ABD'nin gayri safi yurt içi hasılasındaki artış, ilk çeyrekte gerçekleşen yüzde 3,1'lik seviyenin altında kalarak, ikinci çeyrekte yüzde 2,1'e geriledi. Bu rakam, ABD ekonomisinin ticaret savaşı nedeniyle yavaşladığına işaret ediyor. Aynı zamanda, ABD yönetiminin ek vergi uygulaması, Amerikan çiftçilere Çin gibi büyük bir pazarı kaybettirdi veya kaybettiriyor. Ek vergi, ABD'li alıcı ve tüketicilere de yansıdı, ulusal ekonomide maliyetleri yükseltti.

ABD eski Hazine Bakanı Lawrence H. Summers, daha önce Çin'e uygulanan vergi savaşının “mutlak başarısızlığa uğrayacağını” söylemişti.

Ticaret savaşına karşı çıkan Çin hükümeti, sorunu istişare ve işbirliğiyle çözmeye istekli. Çin, Amerikan liderlere soğukkanlılığı koruyarak, eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde Çin'le ortak çaba harcayıp çözüm bulma çağrısında bulunuyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor