Halkın Günlüğü: Hong Kong'da şiddet sonlandırılmalı

2019-08-30 12:13:05 CRI

ÇKP'nin resmi yayın organı Halkın Günlüğü'nde “Hong Kong'un en ivedi görevi şiddetin sonlandırılması ve kaosun önüne geçilmesi” başlıklı bir yazı yayımlandı.

Yazıda, Hong Kong'da, kentin anavatan dönmesinden bu yana en ciddi yasa dışı şiddet faaliyetlerinin meydana geldiğine dikkat çekildi.

“Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin temelini atan Deng Xiaoping'in, Hong Kong'un anavatana dönmesinden sonra, yurt içi ve yurt dışındaki Çin karşıtı güçlerin kaos yaratarak, Çin'in kalkınmasına engel oluşturmaya çalışması ihtimalini hesaba kattığı vurgulanan yazıda, “Deng bu nedenle, Hong Kong Temel Yasası'nda ilgili hukuki kurallar ve alınacak önlemlerin belirlenmesini sağlayarak, Çin merkezi hükümetinin gerekli durumlarda kaosu engellemek için harekete geçmesine imkan tanıdı.” ifadesine yer verildi.

Yazıda, Çin merkezi hükümetinin harekete geçmediği durumlarda ise, Hong Kong polisinin “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini savunduğu, asayişi sağladığı ve şiddeti önlediği kaydedildi.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi ve polislerinin ortak çabalarıyla şiddetin sonlandırılacağına vurgu yapılan yazıda, bunun ayrıca Çin karşıtı güçlere, şiddet eylemleriyle Çin merkezi hükümeti ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimini taviz vermeye zorlama girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanacağı konusunda uyarı anlamına geldiği ifade edildi.

Yazıda, Çin'in kalkınmasını engellemek için ABD ile onun Batılı müttefikleri, sözde “Taiwan bağımsızlığı” için çalışan güçler ve Hong Kong'daki muhalefet ile radikal şiddet yanlılarının yeniden sahneye çıkabileceğine işaret edildi.

Yazıda, bu nedenle “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin kapsamlı bir şekilde uygulanmasına yararlı olmayan olumsuz unsurların ortadan kaldırılması, Hong Kongluların ve özellikle gençlerin “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesi ile devlete yönelik algılarının düzeltilmesi gerektiği vurgulandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor