Çin'den Amerikan gemisinin provokasyon girişimine tepki

2019-08-29 15:31:18 CRI

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Güney Harekat Alanı Komutanlığı Sözcüsü Li Huamin, ABD'nin bir askeri destroyerinin dün Nansha Adaları yakınlarındaki sulara girerek gerçekleştirdiği provokasyon eylemine tepki gösterdi.

Li Huamin, ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait Wayne E. Meyer isimli destroyerin Çin hükümetinin onayı olmadan Çin'in Nansha Adaları sularına girdiğini söyledi.

Li, Güney Harekat Alanı Komutanlığı'na ait deniz ve hava kuvvetlerinin ilgili yasalar ve hukuki kurallar doğrultusunda Amerikan gemisini takip ederek, gemiye gözetim yaptıktan sonra, uyarıda bulunup gemiyi adanın kara sularından çıkardığını belirtti.

Sözcü, Çin'in, beklenmeyen olaylar yaşanmasına engel olmak amacıyla ABD'ye benzer provokasyon eylemlerini derhal durdurma çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Çin'in açıklamasında, ABD'nin iddia ettiği seyrüsefer serbestisinin aslında uluslararası yasaları çiğneyen bir “seyrüsefer hegemonyası” olduğuna ve bu girişiminin Çin'in egemenliği ile güvenliğinin yanı sıra, Güney Çin Denizi bölgesindeki barış ve istikrara büyük zarar verdiğine işaret edildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor