Yorum: ABD'li şirketler Çin'den ayrılamaz

2019-08-28 20:46:17

ABD'li şirketlerin Çin'e yaptığı doğrudan yatırımlar, bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 artarak 6 milyar 800 milyon ABD Doları'na çıktı.

Elektrikli otomobil üretimi alanında dünya lideri olan ABD'li Tesla şirketi Çin'in Shanghai kentinde bir fabrika açtı. ABD'li sermaye şirketi Bain Capital da Çinli veri hizmetleri sağlayıcısı ChinData şirketine 570 milyon ABD Doları değerinde yatırım yaptı. Bu örnekler, ABD'li şirketlerin Çin'in piyasasından ayrılmayı istemediklerini, aksine pazarlarını genişletmeyi arzuladıklarını yansıtıyor.

Hiçbir şirketin, yaklaşık 1,4 milyar nüfusa sahip Çin'in piyasasını göz ardı etmesi mümkün değil. Çin, Birleşmiş Milletler'in endüstriyel sınıflandırmasındaki tüm kategorilere sahip tek ülke olarak, çok uluslu şirketlere eksiksiz sanayi ve tedarik zincirleri sağlayabildiği gibi, işletmelerin maliyetlerini de azaltıyor. Bunlar, Çin'in yeri doldurulamaz avantajları.

“Dünyanın fabrikası” bir gecede kurulmadı. Dolayısıyla bazı ABD'lilerin kısa sürede başarıya ulaşma düşünceleri sadece piyasa ekonomisinin kurallarına aykırı değil; birçok açıdan imkansız görünüyor.

“Dünyanın fabrikası” Çin, dışa açılmayı genişletmeyi sürdürecek, Çin piyasasına iyimser bakan tüm yabancı şirketlere daha fazla fırsatlar sunmaya devam edecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor