Xi Jinping, Özbekistan Başbakanı Aripov'la görüştü

2019-08-28 19:35:35

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'de bugün Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov'la bir araya geldi.

Xi Jinping, görüşmede iki ülkenin Kuşak ve Yol'un inşası sürecinde nitelikli işbirliğini sürdürmesi, kalkınma stratejilerini kenetlemeyi güçlendirmesi, beşeri ve kültürel işbirliğinde yeni sahalar açması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Xi, Özbekistan'ın onur konuğu ülke olarak 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılacak olmasını olumlu karşıladığını belirtti.

Xi Jinping, Çin ile Özbekistan arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin iki ülke ve iki halkın temel çıkarlarına uygun olduğunu, ilişkilerin doğru yönde sürdürülmesi hâlinde işbirliği hedeflerine ulaşılacağını dile getirdi.

Görüşmede, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasına da değinen Xi Jinping, iki ülke arasındaki karayolu ve demiryolu ağlarının en iyi şekilde değerlendirilerek bağlanırlığın artırılması, ekonomi, ticaret, yatırım, ileri teknoloji ve enerji gibi alanlardaki işbirliğinin ilerletilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi, iki ülkenin “3 kötü güç” ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi örgütlü suçlarla ortaklaşa mücadele ederek, bölgesel güvenliğin ve iki ülkenin kalkınmasının teminatını sağlamasının da önemine dikkat çekti.

Xi, Çin'in bazı ülkelerin izlediği, “güçlenince zorbalığı seçme” yolunu tekrarlamayacağının da altını çizdi.

Özbekistan Başbakanı Aripov, görüşmede Çin'i ülkesinin “en samimi ve en güvenilir komşusu ve ortağı” şeklinde niteleyerek, Kuşak ve Yol'un inşasına aktif şekilde katıldıklarını kaydetti.

Çin ile geleneksel dostluklarını derinleştirmek istediklerini dile getiren konuk başbakan, “3 kötü güce” darbe indirilmesi konusunda Çin ile eşgüdüm içinde çalışacaklarını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor