Çin'den terörle mücadele işbirliğinin güçlendirilmesi çağrısı

2019-08-28 15:46:18 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, uluslararası topluma terör tehdidiyle mücadeledeki somut işbirliğini güçlendirme çağrısında bulundu.

Wu Haitao dün, BM Güvenlik Konseyi bünyesinde düzenlenen terörle mücadele temalı bir oturumda konuştu. Wu, BM ve Güvenlik Konseyi'nin koordinasyon konusundaki merkez rolünün yerine getirilmesi, önemli sorunların siyasi yollarla çözüme kavuşturulması, üye ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasına yardım edilmesi ve farklı medeniyetler ile dinlerin uyumlu olarak bir arada yaşamasının gerçekleşmesi için eşit diyaloğun teşvik edilmesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası adli işbirliğinin güçlendirilerek, terörizmin yeni eğilim ve özelliklerine yönelik etkili önlemler alınmasını öneren Wu, üye ülkelerin sınır kontrolü ve yasa uygulama işbirliğini güçlendirmesi, istihbarat paylaşması ve somut işbirliğini pekiştirmeyi desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Çin'in BM ve Shanghai İşbirliği Örgütü çerçevesinde terörle mücadele işbirliğine derinlemesine katıldığını anımsatan Wu, birçok ülke ile istihbarat paylaşmanın yanı sıra, terör finansmanları ile sınır ötesi organize suçlar ve siber terörizmle mücadele alanlarında etkin işbirliğini sürdürdüklerini vurguladı.

Wu ayrıca, Çin'in diğer ülkelerle birlikte terör tehditlerinin engellenmesi için çaba harcayarak, dünya barışı ve istikrarını ortaklaşa korumaya hazır olduğunun altını çizdi.

 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor