Çin: İki devletli çözüm Filistin sorununu çözecek tek yol

2019-08-28 11:14:17 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Filistin halkının meşru hak ve çıkarlarını korumanın uluslararası toplumun ortak sorumluluğu olduğunu söyledi. Zhang, iki devletli çözümün Filistin-İsrail sorununu çözebilecek tek doğru yol olduğunu belirtti.

Zhang Jun dün, BM Güvenlik Konseyi'nde Filistin sorununa ilişkin olarak düzenlenen oturumda bir konuşma yaptı. Zhang, Filistin sorununun Ortadoğu'daki sorunların çekirdeği olduğuna işaret etti.

Yabancı ülkelerin işgali ve tarih boyunca birikmiş kin duygularının Filistin sorununun zor çözülmesindeki temel neden olduğuna dikkat çeken Zhang, uluslararası toplumun çok taraflılıkta ısrar ederek, sorunu siyasi istişare gibi barışçıl yollarla çözmesi gerektiğini aktardı.

Zhang, ilgili tarafların aynı hedefe doğru ilerleyip, Filistin'de uzlaşma sürecini hızlandırarak, kışkırtmayı ve birbirini suçlamayı derhal durdurup, diyaloğun yeniden başlatılması için uygun koşullar yaratması gerektiğini dile getirdi.

İki devletli çözümün Filistin-İsrail sorununu çözebilecek tek doğru yol olduğunu hatırlatan Zhang, BM'nin ilgili kararları ile “toprak karşılığında barış” ilkesi ve Arap Barış Planı'nın, Filistin-İsrail çatışmalarına son verilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Zhang, uluslararası toplumun söz konusu temeller doğrultusunda, Filistin-İsrail barış görüşmelerinin bir an önce yeniden başlamasını hızlandırmasının yanı sıra, 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan ve tam egemenliğe sahip bir Filistin devleti kurulmasını ilerletmesi gerektiğini ifade etti.

Zhang ayrıca, Çin'in her zaman Ortadoğu'daki barış sürecini hızlandırmaya çalıştığını ve Filistin'e kalkınma konusunda tam destek verdiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor