Li Keqiang, Özbek mevkidaşı ile görüştü

2019-08-28 10:14:32 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, resmi ziyaret vesilesiyle Beijing'de bulunan Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov'la görüştü. Li ve Aripov, bir dizi iki taraflı işbirliği belgesinin imzalanmasına da tanıklık etti.

Li Keqiang görüşmede, Çin'in Özbekistan'la ilişkilere büyük önem verdiğine işaret etti. Li, Özbekistan'la üst düzey temasları yoğunlaştırmaya, ticaret ile yatırımın serbestleşmesi ve kolaylaşmasını hızlandırmaya, uluslararası ve bölgesel meselelerdeki eşgüdümü güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi. Li, Özbekistan'la birlikte bölgede kalıcı barış, istikrar ve refahın gerçekleşmesine itici güç sağlamayı arzuladıklarını ifade etti.

Çin ile Özbekistan arasında ekonomik alanda güçlü bir tamamlayıcılık bulunduğunu aktaran Li, ikili işbirliğinde de büyük bir potansiyelin mevcut olduğuna dikkat çekti.

Li, Çin'in, Kuşak ve Yol inisiyatifini Özbekistan'ın kalkınma stratejisiyle kenetleyerek, endüstriyel kapasite, bağlanırlık ve tarım gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye ve enerji işbirliğinin istikrarını güvence altına almaya hazır olduğunu söyledi.

İkili ticaretin çapını genişletmeye devam ederek, güçlü Çin şirketlerinin Özbekistan'da iş kurmasını teşvik ettiklerini aktaran Li, Özbekistan'dan bunun için uygun ticaret ortamı yaratmasını beklediklerini kaydetti.

Li ayrıca, Özbekistan'la kültür, turizm ve eğitim gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Abdulla Aripov ise, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle Li Keqiang'ı tebrik ederek, Çin'in kalkınmasında kaydedilen çarpıcı başarıların bölge ve dünya istikrarı ile refahına büyük katkıda bulunduğunu söyledi.

Özbekistan'ın Kuşak ve Yol inşasına derin şekilde katılmaya ve Çin'le bütün alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu belirten Aripov, Çin işletmelerini Özbekistan'a yatırım yapmaya davet etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor