Çin: Pentagon'un Çin'e yönelik eleştirileri gerçek dışı

2019-08-27 19:53:00 CRI

Pentagon, Çin'i, Vietnam'ın Güney Çin Denizi'nde egemenliğini ilan ettiği bölgedeki petrol arama faaliyetlerine müdahale etmekle suçladı. Çin Dışişleri'nden gelen yanıtta, iddianın gerçek dışı olduğu belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin'in Vietnam'ın Güney Çin Denizi'nde gerçekleştirdiği petrol ve doğalgaz geliştirme faaliyetlerine müdahale ederek zorbalık stratejisine başvurduğu iddiasında bulundu.

Günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin eleştirilerinin tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğuna işaret etti.

Sözcü Geng, Çin'in öteden beri uluslararası hukuku ve uluslararası düzeni savunup bu doğrultuda ilgili bölgelerde meşru haklarını kullanarak barış, istikrar ve düzeni kararlılıkla korumakta olduğunu belirtti.

Geng Shuang, “Güney Çin Denizi'yle ilgili işlerde neyin doğru neyin yanlış olduğu son derece aşikârdır. ABD, son zamanlarda defalarca Çin hakkında asılsız eleştirilerde bulunup gerçekleri çarpıtıyor. Çin buna kararlılıkla karşı çıkıyor. Çin, ABD'yi bu tür kötü niyetli kışkırtmaları durdurup bölgesel ve uluslararası işlerde olumlu ve yapıcı rol oynamaya çağırıyor.” diye konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor