Çin'den Sudan hükümetinin Darfur'da güvenliği korumasına destek

2019-08-27 19:24:56 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, uluslararası toplumu Sudan hükümetinin Darfur bölgesinde güvenliği koruma görevini üstlenmesine destek vermeye çağırdı.

Wu, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin dün düzenlediği Sudan'ın Darfur bölgesinde güvenlik konulu toplantıda, “Uluslararası toplum Sudan hükümetinin, başlıca görevi olan Darfur'un güvenliğini korumayı üstlenmesini ve kendi güvenlik ile yönetim kapasitesini genişletmesini desteklemelidir. Darfur'da güvenliği koruma işlevinin Sudan'ın güvenlik güçlerine muntazam bir şekilde teslim edilmesini güvence altına almalıdır.” diye konuştu.

Çin'in, Güvenlik Konseyi'nin 2429 sayılı kararına göre BM-Afrika Birliği Darfur Ortak Barış Gücü'nün (UNAMID) Darfur'dan planlanan zamanda çekilmesini desteklediğini kaydeden Wu, bölgede barış sürecinin bir an önce başlatılması gerektiğini vurguladı.

Sudan'da geçici hükümetin kurulmasının Darfur'da barış sürecinin yeniden başlatılması için altın bir fırsat anlamına geldiğini vurgulayan Wu Haitao, “Çin, Darfur bölgesindeki ilgili tarafların mevcut fırsatları iyi kavrayarak, askeri çözümlerden vazgeçip, barış sürecini bir an önce yeniden başlatmasını, çelişki ve fikir ayrılıklarını diyalog ve müzakere gibi siyasi yollarla çözmesini, böylece Darfur'da kalıcı barış ile istikrarın sağlanmasını arzu ediyor.” dedi.

Çinli temsilci, ayrıca Darfur bölgesindeki yeniden inşa sürecinin de hızlandırılması gerektiğini belirtti.

Çin'in Darfur'un barış sürecini daima desteklediğine işaret eden Wu, UNAMID'e asker gönderen başlıca ülkelerden biri olarak Çin'in bölgede barış ve istikrarın korunmasına yıllardır aktif katkılar yaptığına dikkat çekti.

Wu, Çin'in uluslararası toplumla birlikte çaba göstererek Darfur bölgesinde barış, istikrar ve kalkınmanın gerçekleştirilmesi için yapıcı rol oynamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor