Wang Yi, İranlı mevkidaşı ve Japon parlamenterlerle görüştü

2019-08-27 10:35:34 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, başkent Beijing'de İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ve Japon parlamenter delegasyonuyla ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

Wang Yi, Muhammed Cevad Zarif'le yaptığı görüşmede, günümüz dünyasında tek taraflılığın yükselişe geçtiğine ve güç politikasının baş gösterdiğine işaret etti. Wang, Çin ve İran'ın diğer ülkelerle beraber çok taraflılığı savunmaya, uluslararası ilişkilerin temel ilkelerinde ısrar etmeye ve bütün ülkelerin yasal hak ve çıkarlarını korumaya hazır olduklarını söyledi.

İran nükleer sorununa değinen Wang, Çin'in nükleer anlaşmanın korunmasına yardımcı olacak her türlü çabaya destek verdiğini ve İran'ın makul taleplerine anlayış gösterdiğini söyledi. Wang, İran'ın nükleer anlaşmayı uygulama sürecinde makul dönüşler alması gerektiğini belirtti.

Çin'in sorumlu bir ülke olarak anlaşmayı uygulamaya devam edeceğini aktaran Wang, Körfez'deki gerginliğin yumuşamasına yapıcı rol oynamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Cevad Zarif ise Avrupa ziyareti hakkında bilgiler verdi. Zarif ayrıca, nükleer anlaşma sorununu istişare yoluyla çözmek için çaba göstermeye devam edeceklerini yineledi.

Wang dün daha sonra, Japonya Liberal Demokrat Parti'den Temsilciler Meclisi Üyesi Noda Seiiko'nun başkanlık yaptığı Japon parlamenter delegasyonuyla görüştü. Wang, Çin-Japonya ilişkisinin geçmişte herhangi bir zorlukla karşı karşıya geldiğinde Japon toplumundan Çin'e daima dostluk gösterildiğine dikkat çekti.

Wang, delegasyon üyelerinin iki ülke arasındaki dostluk ile Asya'nın barışı ve refahı için katkıda bulunmasını beklediğini ifade etti.

Noda Seiiko ise, Japonya'nın Çin'le bütün kademelerdeki iletişimi pekiştirerek, sınamaları beraber göğüslemeye hazır olduğunu belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor