Çin: ABD'nin ticari zorbalılğı ve aşırı baskısına karşıyız

2019-08-26 20:08:27

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) ticari zorbalığı ve Çin üzerinde aşırı baskı girişimlerine kararlılıkla karşı çıktıklarını vurguladı.

Geng Shuang, günlük basın toplantısında ABD yönetiminin önceki gün 550 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürünlere ek vergisi getireceklerini açıklaması hakkında “ABD'nin söz konusu kararının, G20 Osaka Zirvesi'nde Çin ile vardığı görüş birliğini ihlal ederek çok taraflı ticaret sistemi ve iki ülkenin ortak çıkarlarına zarar verdiğini” söyledi.

Geng Shuang, ABD yönetiminin girişimlerinin küresel tedarik zincirinin güvenliğini tehdit edeceğinin altını çizerek, uluslararası ticareti ve dünya ekonomik büyümesini de yavaşlatacağını belirtti.

ABD'nin yanlış girişimlerini derhal durdurması gerektiğini ifade eden Geng, ABD'nin ilgili önlemleri uygularsa, Çin'in meşru hak ve çıkarlarını korumak için kararlılıkla harekete geçeceğini yineledi.

ABD Başkanı Donald Trump geçen Cuma günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Çin'de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerinin Çin'den ayrılması gibi alternatifleri derhal aramaya başlaması gerektiğini bildirmişti.

Sözcü Geng Shuang, basın toplantısında söz konusu açıklamayla ilgili bir soruyu cevapladı. Geng, şöyle konuştu:

“Trump'ın söz konusu açıklamasından sonra ABD hisse senetleri ve emtia fiyatları keskin bir şekilde düştü. Amerikan kamuoyu da söz konusu aşırı baskıdan endişe duydu. Çin ile ABD'nin ekonomik olarak zorla ayrışması, küresel tedarik zincirinin güvenliğini tehdit edecek öte yandan uluslararası ticareti ve dünya ekonomik büyümesini yavaşlatacak. Amerikan şirketleri dahil olmak üzere çıkarları olan ilgili taraflar da söz konusu girişimlere karşı çıkacak.”

Amerikan şirketlerinin Çin'den ayrılması iddiasının somut bir önlem olmadığını ifade eden Geng Shuang, Çin ile ABD'nin ekonomik olarak zorla ayrışmasının ticari sürtüşmelerin çözümü için iyi bir yol olmadığını kaydetti. Geng ayrıca ABD yönetiminin en kısa sürede rasyonelliğe geri dönmesi, yanlış uygulamalardan vazgeçmesi ve karşılıklı saygı, eşitlik ile karşılıklı yarar temelinde müzakere yapması için koşullar yaratmak istediklerini aktardı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor