Çin, ticari zorbalığa “soğukkanlı” ve “mantıklı” önlemler alacak

2019-08-26 20:04:11 CRI

CRI tarafından bugün “Çin ticari zorbalığa soğukkanlı ve mantıklı bir şekilde önlemler alacak” başlıklı bir yorum yayımlandı.

Makalede, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) 300 milyar dolar tutarındaki Çin menşeli ürünlere %10 tutarında ek vergi uygulayacağını açıklamasının ardından Çin'in bu adıma karşı önlem almak zorunda kaldığına yer verildi.

Makaleye göre, Çin'in ilgili yasalara ve uluslararası hukuka göre aldığı önlemler, ABD'deki bazı şahıslarda zorbalık düşüncesi uyandırdı: “Onlar için, ABD dünyadaki tek bir süper güçtür. ABD hangi ülkeye ek tarife uygularsa uygulasın, bu ülke taviz vermeli ve ABD'ye karşı çıkmamalı.” Tek taraflılık ve korumaclık niteliklerindeki bu zorbalık mantığı, uluslararası hukuk ve uluslararası düzeni aşağılayıp kasten zarar verdi.

Günümüzde çağın artık “zayıf olanların güçlü olanlar tarafından yenmesi” yasasını izleyen bir orman topluluğu olmadığına vurgu yapılan makalede, çok taraflığın tek taraflılığın yerine, iş birliği ve ortak kazancın ise tek bir ülkenin öncelikte bulunmasının yerine geçmesinin durdurulamaz bir tarihi eğilim haline geldiğine dikkat çekildi.

İşte bu nedenle, ABD'deki bazı şahıslar, dünyada başlattıkları ticaret savaşına birkaç ticari ortağın kararlılıkla karşı çıkmasına neden oldu.

Çin'in ABD'nin açtığı ticaret savaşına karşı tavrı çok açıktır: Çin, ticaret savaşı istemiyor, ancak savaştan da korkmuyor ve gerektiğinde de bu savaşa girer. Çin, eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde sorunları çözmeye hazır. Ancak ilgili ilkel konularda aslâ taviz vermeyecek ve herhangi bir aşırı baskıya da asla izin vermeyecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor