“Beijing, dünyanın merkezlerinden birisi olacak”

2019-08-26 16:09:05 CRI

“Beijing, dünyanın merkezlerinden birisi olacak”

Modern İpek Yolu dergisinden gazeteci Masum Gök, Beijing'in dünyanın merkezlerinden birisi olacağına inandığını belirtti.

Masum Gök ve İpek Yolu güzergahında bulunan diğer ülkelerden 16 konuk, Beijing Belediyesi'nin davetlisi olarak 19-23 Ağustos günleri arasında kenti ziyaret etti. Konuklar, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana geçen 70 sene boyunca başkentte kaydedilen gelişmeler ve başarılar hakkında bilgi edindi.

Beijing'e ilk defa geldiğini ifade eden Gök, kentteki inovatif bilim ve teknoloji sektörünün gelişimine uzun zamandan beri yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Konuklar, Çin'in Silikon Vadisi olarak nitelendirilen Zhongguancun bölgesinde yer alan Devlet İnovasyon Pilot Bölgesi Sergi Merkezi'ne yaptıkları ziyarette otonom araç teknolojisiyle ilgili çalışmaları yerinde izledi.

Otonom araç teknolojisinin geleceğe yönelik bir teknoloji olduğunu aktaran Gök, bu teknolojinin yaşama kolaylık sağlayarak, kaza oranını düşürmenin yanı sıra, tarım ve ordu gibi alanlarda da kullanılabileceğini ve Türkiye'nin bu konuda Çin'den deneyim edinebileceğini kaydetti.

Beijing Ganjiakou Sokağı Kültür Merkezi'ni de ziyaret eden konuklar, burada kent sakinlerinin günlük hayatı ile kültürünü yakından öğrenme şansı yakaladı. Konuklar merkezde, kent halkının yaşam koşullarını iyileştirme konusunda kaydedilen gelişime dair bilgi edindi.

Kültür merkezinde, resim, Pekin Operası ve geleneksel el işi gibi eğlenceli faaliyetlere katılan yaşlıların mutluluklarını görebildiğini dile getiren Gök, mahallelere ait kültür merkezlerinin Türkiye'de de yaygınlaştırılmasını arzuladığını söyledi.

2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları yaklaşıyor. İlgili tesislerin inşası halihazırda başladı. Gök, diğer konuklarla beraber Beijing Kış Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi Parkı ve inşa edilmekte olan stadyumları ziyaret etti.

Gök, 2016 yılında boşaltılan Beijing Başkent Demir-Çelik Fabrikası'na kurulan Beijing Kış Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi Parkı ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, fabrikanın dönüşümünün çok etkileyici olduğunu ifade etti.

Masum Gök, eski fabrika temelinde yeniden kurulan ofisler, spor salonları ve otel gibi tesislerin oyunlar bittikten sonra da kullanılabileceğine ve projenin stadyum inşası açısından diğer ülkelere değerli deneyimler sağladığına işaret etti.

Beijing'in hem modern bir kent olduğunu, hem de geçmişini iyi muhafaza ettiğini söyleyen Gök, insanların Beijing'den başlayarak Çin'i tanıması gerektiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor