Türk uzmanlar ticaret savaşını tartışıyor - 2

2019-08-25 14:10:47

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) maksimum baskı stratejisinin en belirgin alanı haline gelen ticaret savaşı bir buçuk yıla yaklaştı. Ek gümrük vergileri ve müzakereler gölgesinde geçen süre ABD'nin uluslararası alandaki meşruluğunun sorgulanmasına yol açıyor.

İstanbul Kültür Üniversitesi Devletler Hukuku Profesörü Hasan Köni, CRI Türk Türkiye'ye yaptığı açıklamada Washington yönetiminin moral değerleri kaybettiğini vurguladı. Köni, ABD Başkanı Donald Trump'ın dış politikasına dair şunları kaydetti:

"Amerika'daki finansal krizin ardından gelen Barack Obama imajı biraz düzeltmişti. Eskiden Amerika dendiğinde demokrasi, liberal değerler gibi kavramlar anılırdı. Yerine gelen Trump ise bunu yıktı. Amerika sürekli herkese bağıran bir adamı seçti. Eylemleri Tarzanca yani yıkıcı."

BATI, ÇİN'İN YÜKSELİŞİNİ ÖNGÖREMEDİ

Çin'in 1980'li yıllardan itibaren Batı ile uyumlu bir üretim tarzı yakaladığını belirten Köni, "Çin, Amerikalı ve Avrupalı şirketleri ucuz üretim fırsatı ile kendine çekti. Buradan elde ettiği zenginlik ile Amerika'nın tahvillerini alırken diğer yandan öğrendiklerini üretime aktardı. Bir yandan uluslararası finans kurumları ile çalışırken diğer yandan Asya'da bunların benzerlerini inşa etti. Batı bunu öngöremedi." diye konuştu.

Çin ve Amerika arasındaki rekabeti "Kendini şampiyon bir sporcu sanırsın birisi gelir senden daha iyi olduğunu kanıtlar." ifadesi ile tanımlayan Köni, Washington'ın küresel sahnede liderliği kaybetmesinin engellenemeyeceğini söyledi. Köni, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Amerikalı uzmanlar 'decline' yani güçlerindeki azalmanın engellenip engellenemeyeceğini ve geleceğin yöneticisinin kim olacağını tartışıyor. Kimileri savaşlardan uzak duran ve potansiyeli olan Afrika'yı işaret etse de yükselen ve üretim üssü haline gelen 4 milyar nüfuslu Asya'ya dikkat çekiyor."

ÇİN SAVAŞTAN KAÇINMALI

Amerika'nın önlemez düşüşünün çatışmaları tetikleyebileceğini "Beyaz adam aç kalırsa saldırganlaşır." diye özetleyen Pröfesör Hasan Köni, konuşmasına şöyle devam etti:

"Tarihte bundan önce de güç devirleri oldu. Örneğin İngiltere, Amerika'ya liderliği teslim etti. Taraflar arasında çatışma yaşanmasına rağmen aynı dili ve benzer kültürleri paylaşmaları ortaya çıkması muhtemel tabloyu diğerlerine göre biraz daha hafifletti. Amerika'nın şu andaki korkusu ise hiç tanımadığı bir kendisine yabancı bir kültür. Bu noktada yükselen güç Çin'in yapması gereken ise savaştan uzak durmak. Nitekim bütün güçlerin çöküşünü savaşlar tetiklemiştir. Örneğin Almanya ve İngiltere gibi dönemin büyük kuvvetleri savaşlar neticesinde çöküşe sürüklendi. Savaş ekonomisini kaldırmak mümkün olmayacaktır. "


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor