“Çin'in adımları, ABD'nin eylemlerinin kaçınılmaz sonucu”

2019-08-25 12:02:03

Uluslararası kamuoyu, Çin'in aldığı karşı tedbirlerin ABD'nin ticari zorbalığının kaçınılmaz bir sonucu olduğu, ticaret sürtüşmesinin uzun vadede ABD için zararlı olacağı kanısında.

ABD yönetiminin son dönemde attığı adımlar, Çin ile ABD arasındaki ticaret sürtüşmesini tırmandırdı.

Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarifeleri Komisyonu, önceki gün yaptığı açıklamada, karşı tedbirler kapsamında, 75 milyar dolar değerindeki ABD menşeli ürüne yüzde 5 veya 10 ek tarife uygulanacağını ilan etmişti.

Londra Belediyesi'nin eski ekonomi ve ticaret politikaları direktörü John Ross, Xinhua haber ajansına verdiği demeçte, Çin'in uyguladığı ek gümrük vergilerini Washington'un adımları karşısında “gerekli bir yanıt” olarak değerlendirdi.

Columbia Üniversitesi'ne bağlı Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Başkanı Jeffrey Sachs da Çin'in ABD'nin ek gümrük tarifelerine uygun şekilde yanıt verdiğine işaret etti. Jeffrey Sachs, Washington'un “Çin ekonomisinin başarısının bedelinin ABD tarafından ödendiği” şeklindeki görüşünün yanlış olduğunu söyledi.

Diğer yandan, Çin ile ABD arasındaki ticari ihtilaflar nedeniyle New York Borsası'ndaki üç büyük endekste de düşüş görülürken, gelişmelerden uzun vadede ABD'li işletmeler, işçiler ve çiftçilerin büyük zarar göreceği değerlendirmesi yapıldı.

Amerikan Soya Derneği Başkanı David Stephens, geçtiğimiz yıl derneğin defalarca ticaret savaşının bir an önce sonlandırılması çağrısı yaptığını kaydetti.

Ticaret savaşının Amerikan soya yetiştiricilerini zarara uğrattığına işaret eden Stephens, şu an çiftçilerin ellerinde büyük miktarda stok fazlası bulunduğunu belirtti.

Deutsche Presse-Agentur'da önceki gün yer alan haberde de ABD'nin başlattığı ticaret savaşının etkisiyle Amerikan ekonomisinin ve ABD'li tüketicilerin ağır bedeller ödediği kaydedildi.

Eski ABD Ticaret Temsilcisi Carla Anderson Hills, yaptığı açıklamada, Çin ile ticaret savaşının tırmanmasının hem iki ülkenin ekonomilerine hem de küresel ekonomiye zarar getirdiğini kaydetti.

ABD ile Çin'in müzakere masasına dönmesi gerektiğinin altını çizen Carla Anderson Hills, mevcut durumun iki taraf için de son derece zararlı olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor